| CiuricaIonutDenis a întrebat:

Salut, sunt angajat cu carte de munca (adică lucrez legal). Pot să-mi deschid magazin pe numele meu daca am contract de munca legal? Daca da, ce acte sunt necesare și unde pot sa fac aceste acte, va mulțumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate.
Va trebui sa infiintezi o societate comerciala, cel mai bine SRL, cu acest obiect de activitate.
Primul pas este sa mergi la Registrul Comertului din judetul tau pentru rezervarea denumirii. Aici afli tot ce trebuie sa faci, inclusiv iti pot redacta actul constitutiv al societatii.

| CiuricaIonutDenis explică (pentru Ioandelasal):

Va mulțumesc. Pentru răspuns

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să deschizi un magazin, dacă ai o firmă de comerț. Actele necesare sunt multe. Le găsești la camera de comerț.

| AndreiMadalin69420 a răspuns:

Nu ai voie