| AndyBB a întrebat:

Sunt venit de aproximativ 4 zile in tara, am lucrat in afara, mai exact in Germania unde mi-au facut un cont bancar la Sparkasse.Cu o zi inainte sa imi intre banii am pierdut cardul iar de frica sa nu raman fara bani l-am blocat.Din fericire, un om bun mi l-a gasit si mi l-a înapoiat.Prostia si mai mare pe care am facut-o a fost sa-l incerc intr-un bancomat ing sa verific soldul iar acel bancomat mi l-a retinut.Ce pot face în aceasta situatie? Nu am cum sa ma deplasez pana in Germania pentru a-l debloca sau pentru a imi inmana unul nou... Oare pot scoate banii din Romania? Am toate actele necesare! Multumesc!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din nefericire, daca ti s-a blocat card-ul, atunci trebuie sa te prezinti personal la banca pentru a dispune eliberarea si peluarea unui card nou.
Din cate stiu, Sparkasse nu are filiala in Romania, dar poate are banca partenera in tara.
Sfatul meu este sa contactezi Sparkasse in e-mail sau telefonic si intreaba de la ei cum poti proceda.

| AndyBB explică:

Am sunat la ei chiar din ziua aceea dar nu prea vorbesc cei de acolo engleză...mi-am spus ceva de genul că o variantă mai ușoară și fără deplasare din țară ar fi să rog pe cineva de la o bancă din România să-mi trimită prin fax semnătura...