| Glasko99 a întrebat:

Salut. Tocmai m-am retras din strainatate in Ro si am cativa bani pusi de o parte. Vreau sa-mi fac o mica "afacere" si nu prea sunt decis intre care sa ma orientez...Am in cap ori o mica ferma de vaci, circa 35 de capete sau sa fac solarii pe o suprafata de 4ha (cu posibilitate de extindere). Care ar fi mai rentabila? As dori raspunsuri de la persoane in cunostiinta.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu așa pornești o afacere cu intrebări puse-n dungă aici.

Și dacă ce spui tu e adevărat (că-ți faci firmă) ai nevoie de un PLAN de afacere serios. Și o grămadă de detalii de luat in calcul. Caută un consultant serios dacă nu vrei să dai in bară (citește faliment) din prima

| johnnny123 a răspuns:

Ambele pot fi la fel de rentabile, dar și la fel de păguboase.
Eu unul m-aș apuca de domeniul pe care-l cunosc foarte bine. Iar dacă nu aș cunoaște niciunul, atunci nu m-aș apuca.

Fermele de animale și culturile sunt lucruri la care trebuie să te pricepi de la început, nu-ți poți permite "să înveți pe parcurs".

Dacă ți-au murit jumătate din vaci sau ai plantat ce nu trebuie, când nu trebuie și ai pierdut o recoltă, s-a cam terminat afacerea.