| Ushhher a întrebat:

Buna tuturor
Eu de cand am fost mic am vrut sa devin doctor. Asta si imi doresc sa fiu. Dar acum sunt mare si pot judeca: Daca n-am sa reusesc? sau ceva de genu acesta. Cand voi fi mare, as dori sa infiintez o ferma de vaci (cca 250 capete) pentru lapte si o ferma (mai bine zis stana pentru ca locuiesc la tara) de oi (peste 500 de capete). Eu sunt un baiat care isi planifica mai mult viitorul decat prezentul. Ce ziceti, (am capul folositor, la orice ma gandesc, ma gandesc din toate punctele de vedere), (daca no sa pot deveni doctor) as dori sa fiu agricultor (apropo si o ferma de prepelite). Ce ziceti? Am sa reusesc?
PS: (pentru unii care o sa comenteze prostii)
1. Exista si fonduri dar si din banii mei
2. Prima data m-as duce in strainatate sa-mi castig banii pentru o ferma de oi si apoi cea de vaci
3. As dori un raspuns cat mai detaliat
Cel mai bun raspuns va primi funda + vot

Răspuns Câştigător
| Rossey a răspuns:

Da,se pare ca te-ai gandit la toate detaliile, ai planificat totul si acesta este un lucru foarte bun.Ti-ai creat un vis, un punct de pornire.Insa,ai o nesiguranta"daca nu voi reusi?" prin munca, speranta si multa incredere in tine, vei reusi! Nimic nu e imposibil, dar daca nu ai incredere in tine, in fortele tale este un lucru grav.In viata trebuie sa ai incredere in tine, daca nici in tine n-ai avea....atunci in cine? Mult succes si sper sa realizezi ceea ce ti-ai propus.Si consider ca este un lucru foarte bun, mai ales daca iti placewinking

5 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Asta este diferenta dintre un copil si un adult. Copilul cand isi doreste ceva se duce si face acel lucru pe care vrea sa il faca. Adultul sta si gandeste prea mult lucrurile si te impiedici singur.

Daca iti doresti cu adevarat si din tot sufletul sa devii medic, atunci inseamna ca asta trebuie sa fac. Nu exista nu am sa reusesc, daca iti doresti cu adevarat crede-ma ca vei reusi pentru ca atunci cand pui pasiune in ceea ce faci totul este mult mai usor. Vei invata mult mai usor. Nu zice nimeni ca va fi usor, dar cand iti doresti cu adevarat treci peste obstacole si poti sa faci sacrificii pentru ceea ce iti doresti.

Cat despre ferma de vaci sa stii ca poti mai intai sa te faci medic iar apoi sa iti deschizi o ferma, si daca vrei profesezi in continuare ca medic sau daca nu te lasi de meserie si traisti de pe urma fermei.

Deci nu te mai gandi atat. Daca iti doresti ceva, fa acel lucru pe care ti-l doresti pentru ca o singura data traiesti si nu cred ca vrei sa ajungi la batranete sa iti para rau ca nu ai facut ceva.

Si eu personal voiam sa devin pilot, dar la descurajarile rudelor (nu stii matematica destul de bine) am dat la o alta facultate. Iar acum regret enorm insa e prea tarziu ca sa mai fac ceva. Nu vreau sa faci si tu aceeasi greseala pe care am facut-o eu. Bafta.

| Park1Suin a răspuns:

Niciodata s-a nu renunti la visurile tale.
Daca ati place de ce nu?
Tu hotarasti viitorul.Trebuie s-a te gandesti l-a ce ar cumpara lumea sau ce o sa-i placa.
Eu,de exemplu, as vrea s-a am o ferma de cai.
Parca ar parea imposibil, dar nu vreau s-a renunt la vis.
Sau, cum spune mama mea:Cu cat cresti mai mult, iti schimbi planurile pentru viitor.

| Ushhher explică (pentru Park1Suin):

Sa nu renunti la visul tau. Faci foarte bine. Am un coleg al carui tata lucra la o ferma de cai pentru curse. Acesta avea 2000 de euro (poate si peste) lunar bani cash. Gandeste-te la castigul fermei, deoarece din comisionul ei ea platea 2000 de euro (la 20 si ceva de angajati). Mi-a zis odata ca vindea cai cu 15-20.000 de euro (in fiecare luna cate 4-8 cai)

| meli120 a răspuns:

YeYY,mai exista oamenii care vor sa se faca doctori pentru ca le place acest lucru,nu pentru bani sau ca le-a impus cineva acest lucru! Orice lucru nu este imposibil,numai trebuie sa muncesti din greu pentru asta, presupune o ambitie ca sa iti atingi visul! Daca esti pasionat de asta, o sa gasesti interesant tot ce tine de om si te vei distra invatandule fiind ambitionat pana la capat. Daca crezi ca vocatia ta, este cea de medic si iti doresti cu adevarat sa transformi suferintele celor din jur in zambete si sa ii faci sa se simta usurati! Ca sa fii un bun doctor in primul rand trebuie sa ai o capacitate de intelegere (psihologie) care se impleticeste cu medicina pana la urma este un job in care iti pui sufletul. Daca vrei sa iti urmezi visul, medicina implica 4 ani generala si 2 ani chirurgie sau stii tu banuiesc ramurile si dupacea rezidentiatul vreo 6 ani.Dar daca vrei sa salvezi oamenii merita cu adevarat.(si ca medic de familie nu profesezi numai cu medicina generala trebuie sa faci si ceva peste). Intrarea la faculta implica 250 parca sau 350 de exerciti grila(numai stiu exact,in momentu asta, desi si eu vreau sa fac medicina dar nu in Romani ca nu au aparatura ca cei din strainatate si nu au ramura care vreau sa o urmez fiind mai vasta aria lor asupra medicinei). Medicina implica dedicare, desi cred ca stii, adica sa iti dedici timpul si tot sufletul in asta.Medicina si familia rar se intalnesc, nu te poti dedica cu jumatate de suflet(daca vrei sa fii un doctor bun). Fericirea proprie persoane sau a mai multora? Fericirea proprie poate fii daca chiar iti doresti, desi majoritatea isi doresc si o familie.Si inca ceva un medic bun nu poate fii mediocru.(in perceptia multor oamenii),dar mai importanta este inclinatia catre acest lucru. Sper sa te vad in viitor si sa devii un medic care a salvat multe vieti! Sper sa nu iti lasi asa usor visul sa iti scape printre degete! Sper ca te-am ajutat,simte-te liber sa ma intrebi orice in legatura cu acest lucru (in limita cunostitelor mele destul de slabute, de incepatoare desi cu visul de a deveni medic pe viitor) si sper sa nu renunti pentru a deveni agricultor, ar fi pacat ca un om cu atata tragere sa nu devin medic! Ne mai auzim, pe viitor? Probil, mi-a facut placere sa impartasesc aceste lucruri cu o persoana care aceiasi tragere catre acest domeniu! Bafta

| DaveMustaine a răspuns:

Si eu vreau sa urmez medicina si sunt foarte optimista. Sigur vei reusi, dar cu o conditie: TREBUIE SA-TI DORESTI ACEST LUCRU DIN TOT SUFLETUL TAU. Daca nu-ti place foarte mult ceea ce faci, la un moment dat o sa dai gres, regretand faptul ca nu ai facut ceea ce iti spunea inima. Te sfatuiesc sa te gandesti foarte bine la ce vrei sa faci pentru ca cea mai mare nenorocire pentru un medic este ca atunci cand priveste in urma, sa regrete calea pe care a ales-o. Succes!