| Bisbiavatar12 a întrebat:

Afacerea privind cumparatul de pe un site chinezesc gen ebay/aliexpress si vandutul in Romania mai scump este profitabila? Argumentati!
Dau si funda!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Orice afacere în care cumperi ieftin și vinzi scump e profitabilă.
Dar în cazul acesta particular, mai trebuie ținut cont de:
- nu prea rentează să ții marfă pe stoc (adică să cumperi tu din timp, apoi s-o oferi la vânzare din „magazie");
- dacă nu ai stoc, trebuie să faci comenzi pe măsura apariției cererii. Dar aici apare marea problemă: livrarea poate dura chiar și două luni! Ce cumpărător crezi că așteaptă atât?!?
- pe deasupra, mai pot apărea unele taxe de plătit, în funcție de marfă și cantitate.
Dacă ținem cont de cele de mai sus, ar merita numai dacă îți poți permite să ții stocuri relativ mari de marfă (de diferite tipuri și dimensiuni), ca să poți satisface o cerere constantă - singura în măsură să poată susține o afacere.

| liviadoop a răspuns (pentru mihai69):

Pentru acest tip de comert trebuie PFA? sau trebuie infiint un SRL... adica ce trebuie facut ca sa fi legal cu legea

| mihai69 a răspuns (pentru liviadoop):

Merge și ca PFA, dar și SRL; depinde de tine ce fel de contabilitate vrei să ții. Merge chiar și ca AF.

| liviadoop a răspuns (pentru mihai69):

De exemplu vreau sa fac comert cu jucarii cumpar ieftin vand mai scump... intr-o luna am 10 jucarii vandute iar luna urmatoare poate vand 25-30 jucarii... este mai bine PFA cred adica sa am totusi o afacere legala. Persoana fizica autorizata ca sa platesc taxe impozite TVA si sa pot emite factura cu bon

| mihai69 a răspuns (pentru liviadoop):

PFA nu sunt obligate să emită factură.
La jucării trebuie să ai mare grijă, dă respecte reglementările C. E.