| TheUnluckyClaudiu a întrebat:

Am 19 ani, lucrez de 10 luni si am contract pe perioada nedeterminata. Vreau sa fac un imprumut la banca si nu stiu daca imi va da banca bani. Ce banci fac imprumuturi de la varsta asta si care sunt conditiile?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bancile dau imprumuturi doar cu conditia sa fie sigur ca-si recupereaza banii.
Daca ai un venit asigurat sau alte garantii (imobiliare, giranti etc) atunci iti acorda imprumuturi.
Dar pentru o suma mica nu merita sa-ti iei imprumut, mai bine iti pui deoparte sumele ce ai da la banca!
Suma pe care vrei s-o imprumuti se va aduna mult mai repede in asa fel, avand si siguranta ca nu vei fi executat silit in caz de neplata.

| Violleta2022 a răspuns:

Conditiile difera de la banca la banca, unele acorda credit daca ai contract permanent de munca, indiferent de varsta, dar esti angajat de minim 6 luni.
Din pacate, nu stim conditiile bancilor, asa ca, te sfatuiesc sa iesi singur la adunat informatie, din banca in banca.

| peperonies a răspuns:

La majoritatea trebuie sa lucrezi de minim 1 an. unele au si cerintele sa ai salariu peste o anumita suma. la ING era 1500 de lei net. spor.