| Brixty a întrebat:

Salut TPU!
Am nevoie de sfaturi și chiar mi-ar plăcea sa aud poveștile voastre de viață, ale celor care au făcut ceea ce vreau și eu sa fac și care au și reușit.
După împlinirea vârstei de 18 ani și terminarea liceului îmi doresc sa plec din țară, să îmi încep viața singur să lucrez. Cum și unde nu sunt sigur dar cert este că asta îmi doresc. Vreau sa plec din țară din motive personale și mai ales din dorința de a realiza ceva de la 0, însă motivul postării este acesta, sa aflu cum ați procedat voi? În ce țară ați plecat? Ce ați lucrat?
De exemplu mă gândeam la Germania, unde sunt de asemenea foarte mulți români la muncă sau stabiliți acolo.
Datorita lipsei de experiență și vârstei, nu știu câte variante aș putea avea, dar m-am gândit la câteva, cum ar fi la o spălătorie auto (am văzut ceva anunțuri, limba nu este obligatorie, salariul este chiar bun de început cat sa îți asiguri chiria și hrana+să îți mai rămână ceva), într-o fabrica ceva și ușor ușor să avansez și poate sa fac si o facultate pentru un job mai bun.Ce sfaturi îmi puteți da?
Mulțumesc!

1 răspuns:
| 19flo79 a răspuns:

Ar fi bine sa ai pe cineva acolo unde mergi, ar fi un ajutor mare.
Trebuie sa stii limba cat de cat

Iti recomand Anglia! happy