| decepentruca a întrebat:

Va salut! As dori raspunsuri serioase.

Sunt in punctul de a termina clasa a 12-a si am de ales dintre urmatoarele scenarii:

1- Dupa terminarea liceului, mai stau in tara vara asta si din Septembrie sa plec cu inca doi prieteni la munca, in Olanda, de unii singuri, incercand sa ne ducem visele la capat fiecare dintre noi. (avem vise in cariere artistice, toti 3)

2. Sa ma duc in Anglia, la familia mea, sa stau cu ei in casa, sa imi fie mai usor, dar sa nu ma simt la fel de implinit, deoarece nu mi-am urmat drumul pe care il aveam in cap.

Daca aleg primul scenariu, stiu ca imi va fi mai greu putin, dar nu imi este frica de greu si necunoscut, vreau sa trec prin el, vreau sa fac sacrificii pentru visele mele.

Daca aleg al doilea scenariu, sunt constient ca imi va fi putin mai usor, dar nu ma voi simti la fel de implinit, plus ca voi sta tot cu familia, lucru care consider ca nu te lasa sa evoluezi.

Instinctul meu imi spune sa aleg prima cale, chiar daca va fi mai greu, sunt sigur ca rezultatele vor fi de aur intr-un final, dupa munca si rasplata, dupa iesirea asta din zona de confort.

Voi ce spuneti? Pur si simplu dupa parerea voastra, doar vreau sfaturi si pareri de la cine se ofera.

Multumesc pentru timpul acordat!

5 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Alege prima varianta. Poti oricand sa renunti si sa mergi la parintii tai.

| haileewatson a răspuns:

Si eu asa alege prima varianta. Esti tanar, nu ai responsabilitati foarte mari, ai posibilitatea sa mergi in Olanda sa-ti urmezi visul. Urmeaza-ti instinctul!

| decepentruca explică (pentru haileewatson):

Mersi frumos de raspuns! Asta o sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu personal as alege prima varianta fara sa clipesc. Stii de ce? Chiar daca nu imi ies treburile asa cum le-am imaginat eu, mai bine sa regret lucrurile pe care le-am facut decat cele pe care nu le-am facut si daca eu cad, ma ridica Dumnezeu, nu mi-e teama de necunoscut, din contra, vreau sa-l explorez.

Asa iti recomand sa faci si tu, sa-ti iei viata in maini si sa-ti indeplinesti visele ca mai apoi sa te bucuri pe deplin de rasplata.

| decepentruca explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult de raspuns! Apreciez