| Zemonek a întrebat:

As avea nevoie de niste sfaturi de la niste oameni care au trecut prin asa ceva, dar si de la cei care isi doresc sa treaca prin asa ceva, anume emigrarea. Sunt o adolescenta de 17 ani careia ii este "foame" de viata si de tot ce inseamna viata. Imi place sa invat lucruri noi, sunt receptiva la tot ce inseamna noutate si inca de mica stiam ca locul meu nu e aici, in Romania. Nu vreau sa credeti ca sunt vreo pustioaica imatura care viseaza sa ajunga nu stiu ce vedeta sa locuieasca prin Beverly Hills sau alte minuni de genul acesta. Nu ma simt bine in Romania, majoritatea oamenilor au o gandire, scuzati expresia "comunista", sunt constienta de faptul ca peste tot in lume exista fel si fel de oameni insa pur si simplu simt nevoia sa plec de aici, aproape oriunde. Sunt clasa a 11a, filologie, sunt de parere ca notele nu iti asigura un trai bun, si nici nu te fac mai inteligent, sistemul scolar romanesc este si el unul dintre motivele pentru care imi doresc sa plec, totusi sunt o eleva suficient de buna incat sa fiu sigura ca daca o sa am vointa necesara o sa reusesc in viata. Insa am o dilema, avand in vedere ca as vrea sa plec din tara, eu dupa terminarea liceului ma gandeam sa merg la Drept, imi doresc de multi ani sa devin avocat, va rog nu interpretati gresit aceasta dorinta a mea, nu imi doresc sa devin avocat doar pentru bani sau alte motive de genul acesta, imi place domeniul si consider ca e o cariera care mi se potriveste din mai multe puncte de vedere, problema e ca nu stiu daca sa plec dupa terminarea liceului sau dupa terminarea facultatii. Locuiesc in Timisoara, deci daca as lua in calcul varianta cu plecatul dupa facultate cu siguranta as aplica aici la facultate, nu stiu insa daca pot sa activez ca avocat in alta tara, de ce nu si alt continent daca o sa termin o facultate in Romania, implicit in limba romana. Sincer, nu ma consider suficient de pregatita ca dupa terminarea liceului sa plec in alta tara la facultate, situatia financiara nu ar fi neaparat o problema, insa totusi parca mi-as dori mai mult sa plec dupa ce termin facultatea. Astept sfaturi de la voi, va multumesc pentru atentia acordata si va rog sa scuzati eventualele greseli gramaticale.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Inteleg ce zici. Eu am picat cumva in mijlocul Timisoarei la facultate. De ce o fac? Nu stiu... Ca asa e bine se zice. Dar asta nu ma face fericit. Asa e. Sa calatoresti, sa pleci peste tot, sa dai drumul la aceste lanturi care ne tin captivi este o senzatie extrem de placuta.
Acea tanjire de libertate si de a face ce ne place.
Se spune ca noi ar trebui sa facem asta mereu, chiar daca suntem la scoala sau unde suntem. Pentru unii asta este ok, dar pentru altii reprezinta o "captivitate". Insa ma gandesc ca, trebuie sa terminam ce am inceput, si sa ne punem in minte ce vrem sa facem dupa. Si apoi sa traim acel "vis". Se spunea ca ar trebui sa ma stabilesc in Timisoara, cu loc de munca, cu toate astea. Dar nu vreau asta. Chiar daca avem toata viata inainte, unele lucruri trebuie facute la timpul lor. In viata o sa se iveasca momente cand o sa ne gandim ca " Asta este, nu ma mai uit inapoi". Si o sa facem ce trebuie. In cazul meu, ma gandesc ca, facultatea e doar o etapa, mica, pana sa ajung sa fac ce vreau, chiar daca nu suna prea "rebel".

Eu zic sa faci facultatea, si dupa sa astepti acel moment din viata fiecaruia cand o sa stii ce ai de facut.

Si... sper sa reusesti sa sa anunti cand o sa pleci laughing Poate o sa fac si eu la fel.

6 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Studiile in Drept nu se pot echivala in alta tara pentru simplul motiv ca sistemul judiciar este diferit! Deci daca ti-ai pus in cap sa pleci dupa terminarea unei facultati si sa iti si echivalezi studiile in acea tara, care o fi nu conteaza, trebuie sa alegi alta meserie!
Oricum tin sa te felicit ca ai observat situatia din Romania!

| Bobby711 a răspuns:

Cu cat mai repede pleci cu atat mai bine. Te inteleg perfect de ce ai pleca de aici tara e frumoasa insa majoritatea oamenilor imi provoaca scarba cand aud la stiri ca un roman nu stiu ce a facut prin nu stiu ce tara mi se face rusine cand vorbesc cu prietenii mei de peste hotare. Iti recomand sa te duci in nord insa sa nu crezi ca oamenii nu se vor uita urat la tine cand le zici ca esti romanca pentru ca in ochii lor toti suntem hoti, cersetori.....lista continua.
Chiar si asa am ales sa raman in tara asta pentru oamenii la care tin si pentru ca ascult imnul nostru cu lacrimi in ochi chiar daca in scoli imnul tarii noastre a fost doar o lectie care se facea doar ca se cere in programa.

| blAster85 a răspuns (pentru Bobby711):

Mult adevar graiesti. oricum oamenii pe care ajungi sa-i cunosti si care ajung sa ne cunoasca personal fac diferenta, e nasol ca vad romani/rromi, care au plecat din "munte"sau din "pestera"(ma refer la nivelul mentalitatii care il au)nu au mers in orase in Romania, au plecat direc pe afara si astia de nuc vestea cum ca suntem din copaci

| Bobby711 a răspuns (pentru blAster85):

Lumea e capabila sa vada numai defecte si greselile pe care le fac oamenii pentru ca asta e ce le sare in ochi. Sunt sigur ca sunt multi romani si romi care poate au facut sau fac lucruri de care am putea fi mandrii ca popor pacat insa ca nimeni nu face publice aceste lucruri si cand auzi numai lucruri rele despre cineva/ceva iti faci o parere negativa si vei ramane cu ea pana iti va demonstra cineva contrariul. Numai uitandu ma la tv imi dau seama ce fel de oameni sunt romanii.Numai la stiri ma uit ata; simt cum imi pierd sanatatea mintala cand incepe Maruta sau acces direct ori nevasta pentru fiul meu. Dau pe a1 nu stiu ce manelist se insoara cu nu stiu cine pe pro si prima aceeasi stire OMG rly? Sa nu mai zic de seriile ale regizate care vor sa para reality show si ma intreb cat de(pune tu aici un cuvant ca eu nu pot sa descriu prostimea asta) poate sa fie lumea.Am avut discovery, discovery world/science si le au scos pe toate singurele lucruri la care ma puteam uita si eu cu placere si le au scos.Bine inteles pot sa platesc in plus sa ma uit la ele dar e inutil din moment ce ma uit pe pc. Nu pot sa inteleg cum au ramas gunoaiele alea de care vorbeam mai devreme iar cele care puteau cultiva mintile audientei le scoti.
Sa iei posturi la care se uitau multi oameni si la ceri mai multi bani ca sa le vada te trezeai cu plangeri si clienti pierduti. Sa iei posturi la care nimeni nu se uita si sa le ceri bani pentru ele pff pe nimeni nu intereseaza. Asa s a intamplat si aici ceea ce ne aduce la concluzia ca romanii prefera sa urmareasca gunoaie decat sa isi dezvolte orizontul cunoasterii. Pacat de oamenii buni care sunt trasi in jos de portiunea inculta, care apropo e predominanta, a poporului nostru.

| blAster85 a răspuns (pentru Bobby711):

Asa e si aici de exemplu mass-media e plina de rahaturi eu unu am incetat sa mai fiu prieten cu tv-ul mai caut cate o stire despre Romania cand ma mai apuca doru.dar imi si trece repede, cand vad sistemul romanesc menit sa rupa si pielea de pe cei care tragem cum putem sa traim decent. vorba ta imi aduc aminte cand eram in Romania cat puteam sa casc ochii la discovery animal planet, etc. ca restul...e durere, si mai mare durere cand vezi mase uitandu-se, si indoctrinandu-se cu rahat inutil si needucativ.

| blAster85 a răspuns:

Buna eu terminasem pe vremea aia filologie,engleza intensiv,am stat un an am facut o postliceala, apoi am spus, merg la faculta, am facut doi ani de faculta, am abandonat si em emigrat(pentru un trai mai bun). amvenit in Spania in 2009.aici engleza nu se vorbeste mai deloc, am invatat(pe strada si la servici)spaniola, acum ma descurc mult mai bine.todeauna am vrut sa plec din ro.nu m-a lasat mama visam sa plec inca din liceu.acum ca si mama e aici intreab.o se mai intoarce? e adevarat ce spui mentalitatea, sistemul romanesc si multe multe chestii is departe de lumea civilizata.(nu vreau sa supar pe nimeni)eu am doar bacul, ca faculta am abandonat.is in proces de traducere si omologare a diplomei de bac. facultate ai putea face si in strainatate(arata alfel diploma, ai mai mari sanse)tu trebuie sa stii cu adevarat ce vrei si sa nu te grabesti sa pleci cu oricine si la oricine, pentru ca e greu sa ai pe cineva de incredere cand ai nevoie.consulta si alte pareri. vorbim, bafta