| Mihai7521 a întrebat:

Am o dilema, zilele astea vreau sa imi cumpar un laptop de la Altex (nu dau comanda de pe net), si problema sta in felul urmator: Taicamiu o sa imi cumpere produsul respectiv in rate, in acelasi timp el are un imprumut de la banca de aproximativ 1000-1500 lei deocamdata neachitat. Mentionez ca firma la care are banca este BRD. Este vreo problema in asta? Se poate sa cumpar laptop-ul in rate? Inafara de asta nu mai are alte datorii pe la banca. De asemenea va intreb, in ce conditii o persoana fizica poate sa cumpere un produs in rate?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă este cu plata la zi și noul credit se încadrează în procentul de îndatorare acceptate banca poate lua.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dacă este cu ratele la zi și nu a avut întârzieri de plată, este posibil ca la suma menționată de tine să i se mai ofere un credit (pentru laptop).

| dannyel86 a răspuns:

Banca va decide daca ii mai acorda un imprumut sau nu.
Daca tatal tau e un bun platitor (fara intarzieri si penalitati), exista sanse foarte mari sa poata obtine suma de bani necesara unui laptop. happy

| costinvlad a răspuns:

Ar trebuii sa poata.

| Andreea10c a răspuns:

Buna. Daca a platit toate ratele si nu a ratat nici una se va putea sa-ti iei. Pentru ca Altex cauta sa afle daca ati platit sau nu ati platit vreo rata la banca si daca nu ati platit nu va merge.