| Luca77777777 a întrebat:

Am o întrebare pentru cei care au mai trimis colete cu fan courier.Ce înseamnă,,valoare declarată’’
și,, ramburs’’ și care este diferența dintre cele doua?!
#oferfunda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Valoarea declarata este pretul produsului trimis iar ramburs este suma pe care trebuie s-o plateasca destinatarul la ridicarea coletului.
Cele doua sunt egale, atunci cand destinatarul plateste transportul sau expeditorul il plateste si nu il incaseaza de la destinatar.
Rambursul este mai mare cand transportul este platit de expeditor dar il incaseaza de la destinatar, respectiv la valoarea produsului expeditorul adauga si contravaloarea transportului.