| IloveTpU123456789 a întrebat:

Salut TPU, am o intrebare. Stiu ca in Romania, la achizitionarea unei masini electrice noua statul roman te ajuta cu 10, 000 Euro. Daca aplici la acele tickete rabla plus. Intrebarea mea este, aveti idee cam care este pretul minim al masinii pentru a te putea ajuta statul roman sa o cumperi si daca eu vreau sa-mi cumpar un scooter eletric de exemplu in pretulde 10, 000 de euro, ei imi pot oferi cei 10, 000 de euro? Sau poate sa fie si de 5, 000 de euro, imi pot oferi doar 5, 000 de euro? Sau pretul masinii trebuie sa fie de un anumit pret pentru a putea beneficia de acel ticket? Daca masina e 10, 000 de euro imi pot lua ei direct masina sau trebuie sa fie minim 20, 000 de euro de exemplu si ei imi dau doar jumate? Sau nu functioneaza asa? Va multumesc!

2 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Tichetul acordat nu poate să reprezinte mai mult de 50% din valoarea totală a mașinii.

| Mirel4412 a răspuns:

Ori iti da 10k euro pentru masini 100% electrice, ori 20000 lei parca pentru cele hibrid. Masini noi, nu trotinete, nu scootere.