| Cocoline23 a întrebat:

Am o întrebare. Vreau să-mi fac un card de credit(manstercard) la Banca Transilvania dar am 15 ani. Stiu că se poate. Cardul de credit presupun că e unul ca și cel al adulților, pentru că vreau să îl folosesc în general la jocurile video.

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Atâta timp cât ești minor altcineva va fi titularul.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cardul Mastercard este card de debit.
Asta inseamna ca trebuie sa ai o suma de bani (ai tai) in cont, din care poti face plati, pana ce banii tai din coont se termina.

| Violleta2022 a răspuns:

Cardul de credit este ca un imprumut bancar si se dau NUMAI celor peste 18 ani, care sunt angajati de minim 12 luni.
La 15 ani, poti avea doar un CARD DE DEBIT, legat de un cont bancar pentru minori, unde iti intra alocatia.

| ghiduta a răspuns (pentru Violleta2022):

Minim 100 de ani nu zisasi, minim 3 luni sa se vada raprtu la ANF, BINE unele banci sunt putin exigente si nu inprumuta pe ori cine iar alea care te inprumuta si la o luna te rup la bani

| Violleta2022 a răspuns (pentru ghiduta):

Cand o sa ai tu credit card mai vorbeste, pana atunci, taci si asculta la cei care au si stiu cum le-au obtinut si care sunt conditiile bancilor.
Nici o banca din lume nu da credit card, dupa numai 3 luni de angajare. Poate tu te referi la camatari, sau la cine stie ce firme ciudate, dar in nici un caz nu putem vorbi de credit carduri bancare.

| ghiduta a răspuns (pentru Violleta2022):

Care sunt condițiile generale pentru a beneficia de acest credit?
cetățean român;
salariat, pensionar sau persoană fizică autorizată;
venit minim de 640 lei;
vechime minimă la actualul loc de muncă 3 luni; https://www.brdfinance.ro/......-personale
https://www.mozipo.ro/
https://apply.nationaldebtrelief.com/? src=bing.ndr&network=o&device=c&keyword=debt%20consolidation%20loan&keywordID=kwd-27059325210:loc-224&matchtype=b&aff_sub=2721865754&campaign=73064590&intent=&placement=Unrestricted-Broad-campaign&msclkid=e0c1956276651b714c67c8d25c79eee8&utm_source=bing&utm_medium=cpc&utm_campaign=Unrestricted%20Broad%20campaign&utm_term=debt%20consolidation%20loan&utm_content=debt%20consolidation%20loan%20-%20broad SI MUL

| ghiduta a răspuns (pentru ghiduta):

Asta in cazul in care garantezi ca vei plati cu o parte din salariu ca daca ai ceva teren casa apartament, nu te mai intreba nimeni cat timp ai la cartea de muca

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Da. O prietena de-a mea a avut la Transilvania cât timp era minora, însă titularul cardului ei era tatal sau. ‘)

| Evolution a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Ti ai raspuns singur la intrebarea, daca prietena ta era minora si titularul cardului era tatal ei, inseamna ca ea nu avea nici'o treaba cu banca. Pur si simplu tatal ei avea un card si ii l-a dat ei.
Eu am card la ei de debit (visa electron) de la vreo 16 ani parca si il folosesc si azi si sunt foarte multumit.
Cardurile de credit se da doar la cei angajati, nu cred ca faci diferenta dintre card de credit si card de debit.
Pe scurt, arata la fel si fac acelasi lucru doar ca la acel card de credit poti merge pe minus in cont, adica poti sa platesti cu mai mult decat ai in cont. Daca tu ai 10 lei si tu vrei sa platesti ceva cu 30 de lei, vei avea -20 de lei in cont.
Daca ai card de debit si tu ai 10 lei in cont, nu poti plati ceva mai mult de 10 lei. Adica nu poti intra pe minus.
Succes!

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Evolution):

Mersi mult pentru informații. Deși am muncit doua luni in urma cu vreun an și aveam un card pentru job, nu știam diferenta. ‘)) Deci mersi.