| florinflorinell a întrebat:

Am o nelamurire. Cu ceva timp in urma am facut un credit la banca. In fiecare luna plateam o anumita suma, dar intr-un moment am avut niste probleme si am intarziat cu platirea ratelor.3 luni. Dupa achitarea ratelor, am intrat in Biroul de Credit ca rau platnic. Mi s-a spus ca urmatorul credit pot sa-l fac peste 4 ani de la achitarea ratelor. Au trecut 2 ani, si mai am inca 2, dar vreau sa fac o rata la Altex la un PC si vreau sa stiu daca o pot face fara sa am de aface cu banca. Daca trebuie totusi sa ma duc la banca, vreau sa stiu daca imi mai accepta credit-ul pentru rata. este vreo posibilitate? Sau pot iesi din Biroul de Credit? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Firma Altex sau chiar o banca poate sa nu tina seama de faptul ca inca mai figurezi la Biroul de Credit, mai ales daca ti-ai platit integral creditul si sa-ti acorde plata in rate.

| florinflorinell explică (pentru Ioandelasal):

Deci sa inteleg ca totusi am sanse?

| Ioandelasal a răspuns (pentru florinflorinell):

Sigur ca ai, asa ca incepe demersurile pentru rate.

3 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Tu nu platesti rate magazinului Altex (sau oricare alt magazin) ci bancii cu care magazinul respectiv are contract.
Poti face un card de credit (dupa cum spune reclama lor). E mai usor, dar daca face verificare la biroul de credite s-ar putea sa te gaseasca acolo). Depinde si la ce banca ai avut pana acum credit. Incearca, nu ai ce pierde, mai ales ca au trecut deja 2 ani.