| dydy22 a întrebat:

Buna seara, stie cineva un ifn care acorda un imprumut mai mare? Tin sa precizez sunt rau platnic, sunt in biroul de credit de cativa ani, de un an platesc la banca credyt inkaso rata, treaba este ca nu vor sa imi faca un plan de rambursare. Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ti-ai taiat craca de sub picioare, fiind rau platnic la banci sau companii de creditare, nu-ti raman decat camatari locali, adica interlopii care fac afaceri ilegale, ei iti pot da banii dar iti rup mainile si picioarele daca nu platesti.
O alta sansa ai sa-ti iei un servici si sa incepi sa platesti lunar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si esti rauplatnic pentru ca asa ai vrut tu? Presupun ca au fost niste probleme financiare... caz in care de ce ai vrea sa te vagi iar in gura lupului si mai ales la un IFN?

| dydy22 explică (pentru suntserios):

Nu am vrut eu sa fiu rau platnic, am avut probleme nu am platit 3 luni pe urma am fost la ei sa imi faca reesalonare nu au vrut desi aveam acest drept. Si pe urma m-au bagat in birou de credit. Nu imi acorda nici o banca ifn 430000 cu toate ca am salariu de 1550 +plus bonuri si vechime la locul de munca 9 ani

| minrest a răspuns (pentru dydy22):

Ai vazut cum e cu creditul, ai fost la filmul asta, nu iti mai lua niciodata, nici dupa ce il platesti (cand o fi asta).

| gratargratar a răspuns:

Nu te mai baga in alte credite, ca te afunzi si mai tare.
Vinde activele pe care le ai, ramburseaza ce ai datorii si porneste de la zero.
Credit oricum nu mai poti lua, pentru ca ai intrat in evidenta lor ca rau platnic - o baza de date la care au access toate bancile din Romania. Si chiar daca ti-ar da, ai plati o dobanda imensa - pentru ca includ riscul aferent faptului ca esti rau-platnic.
Deci gandeste-te la alta solutie si nu te mai baza pe credite si datorii. Pe termen lung - pierzi. Mai ales daca folosesti banii pentru consum.