| Beyourself1245 a întrebat:

Salut. Am și eu o nelămurire. Sunt angajat la o firma de 3 luni de zile și as dori sa fac un credit în banca.
Am auzit de la mai multe cunoștințe că trebuie să ai minimum 6 luni vechime. Întrebarea e următoarea.
Daca aplic la un IFN și sunt corect cu plata ratelor lunare, pot după 3-5 ani după ce închei termenul de plata, sa fac un credit bancar?
Am auzit că Banca și IFN nu prea se pupă. Daca vrei sa faci un credit bancar te crede rău platnic daca faci la IFN. Eu nu am nici un credit în momentul de față. Am 'cazierul' curat. happy

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă achiți ratele corect la IFN și nu ai restanțe, banca nu are de unde să afle de unde ai luat tu împrumut înainte.

| Wr3nch a răspuns:

Nu te atinge de ifn. Mai bine mai stai 3 luni si ia un credit mai avantajos. Exemplu de imprumut la ifn: 1000 de lei, 3 luni, dai 1600 inapoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de alte banci dar pentru un Flexicredit la Raiffeisen vechimea la locul de munca actual trebuie sa fie minim 3 luni. Totusi suma maxima pentru care iti poti lua un flexicredit este de 20000 euro(in jur de 96476 lei).

| Beyourself1245 explică (pentru anonim_4396):

Am înțeles. Dar nu îți trebuie vechime 1 an de zile in campul muncii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Beyourself1245):

Nu apare la cerinte dar poate fi un criteriu. Poti incerca totusi...