| DaNa_7993 a întrebat:

Salut TPU,
Am o problema urgenta am vrea sa lucrez online dar fara joburi ca reprezentanti vanzari cosmetice, bijuterii, parfumuri (am 17 ani)

Răspuns Câştigător
| Ralphyx a răspuns:

Salut Dana...
Ceea ce cauti tu nu-i un lucru tocmai facil de gasit, si-ti spun imediat de ce: esti o adolescenta care vrea cu dinadins sa lucreze ceva usor, de acasa, si e lesne de inteles de ce. Insa trebuie sa fii foarte atenta la genul asta de oferte. Iti spun din experienta, si eu am cautat dar cam ce ai vrea tu aproape ca nu se gaseste. Deja unii magari ti-au raspuns... ti se vor oferi fie sa prestezi servicii de videochat (bineinteles erotic), iar eu vreau sa cred ca esti o fata cu demnitate care nu se lasa umilita pentru niste nenorociti de bani, satisfacand poftele si buzunarele unor proxeneti fie ei si virtuali. Alte servicii vor fi, fie gen vanzari de produse de care nu vrei tu, fie click-uri pe site-uri sau jocuri la cazino, care sunt aproape toate teapa curata, daca nu stii cu ce se mananca. Nu-ti mai spun ca iti vor promite marea cu sarea, castiguri fabuloase fara sa investesti nici un ban. Minciuni, pentru ca pana la urma tot iti vor cere niste bani, chipurile sa accelerezi castigurile tale. Sunt putine site-uri serioase, si daca le gasesti fa-o fara intermediari, ca aia te tepuiesc. Si de obicei sunt site-ri de dat click-uri sau adaugat diferite fotografii facute de tine dar nu cu tine ci din natura, obiecte de orice fel, etc. Nu vreau decat sa-ti dau un sfat bun, sa te feresti si sa ai mare grija la anunturile cu castiguri fabuloase, care nu exista. Singura metoda mai rapida este videochatul, dar si acolo concurenta este f mare, deci s-au diminuat si tarifele cu care esti platita. Si crede-ma Dana, acolo te vei umili, in fata la toti obsedatii pentru niste nenorociti de bani, si va trebui sa faci asta cat mai mult pentru a castiga ceva care sa te multumesca cat de cat. Asta insemnand chiar zi si noapte cateodata. Nu se merita decat daca esti atat de disperata incat alta varianta nu ai, si iti murdaresti reputatia si demnitatea. Nu-i crede ca nu te vede nimeni din tara sau orasul tau. expertii stiu cum sa faca sa te vada de oriunde. unii, proxeneti de meserie, chiar te vor inregistra apoi vor cauta sa te santajeze. Fii fata desteapta si gandeste de 10 ori inainte sa faci o astfel de alegere. Atentie inca o data la promisiunile cu castiguri fabuloase stand acasa, mai ales cele care iti cer sume "modice". Imi pare rau sa te descurajez, dar asta este realitatea. Mult succes!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din online se scot bani ori daca ai un magazin si vinzi diverse, ori daca ai un tools si vinzi servicii ori daca stii programare. Restul sunt vrajeli sau videochat.

| Vladone80 a răspuns:

Iti prezint o serie de afaceri online care se pot pune in practica foarte usor:
http://enciclopedia-afacerilor.com/category/idei-de-afaceri-on-line/

| Prochill a răspuns:

Ia id meu am ceva pentru tine de lucru geo_prochill

| zuzuboy91 a răspuns:

Stiu o idee interesanta a unui roman. Orice stii sa faci, online sau offline poti sa postezi aici si cine cauta asa ceva te va gasi.
Intra pe ponturitari ro si o sa vezi despre ce e vorba. happy