| Tiooooo a întrebat:

Am si eu o intrebare da va rog sa raspundeti doar daca stiti!
Daca de exemplu cineva isi i-a un telefon in rate de la un magazin cum ar fi Flanco, Emag, Altex etc. si pe urma il vinde si persoana care l-a cumparat nu mai plateste ratele la el. Ce se poate intampla, poate sa-i ia magazinul telefonul inapoi de la cel care il foloseste?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa ia telefonul daca al doilea cumparator este de buna credinta si nu s-a angajat sa plateasca ratele pentru primul cumparator.
O sa-l execute silit pe primul cumparator, acesta a facut contractul cu magazinul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU.Raspunde doar titularul contractului.Persoana care a recumparat telefonul, raspunde doar daca a preluat legal si contractul respectiv.