| costin007 a întrebat:

am si eu o nelamurire, daca faci un imprumut in banca si nu il achiti ce se poate intampla tinand cont ca nu ai nimic pe numele tau, nici masina, nici casa, nimic ce se va intampla daca nu il vei achita?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se pune poprire pe veniturile tale prezente sau viitoare.

| costin007 explică (pentru Salontanul):

Ok si in afara de asta ce se poate intampla alt ceva?

| suntserios a răspuns (pentru costin007):

Nu e suficient? Iti iau automat banii din venituri.

| Salontanul a răspuns (pentru costin007):

In functie de valoarea sumei se poate face si puscarie.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti se pune proprire pe salariu si ti se iau toti banii din cont, pana se achita datoria, inclusiv dobanda, penalizarea si cheluielile de judecata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ti se acorda imprumut daca nu ai nimic pe numele tau, sau venit sigur.
Ti se poate retine din salariu lunar, vei fi dat in judecata, etc.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Se tine minte. Cand vei avea job, te executa, 1/3 din salariu se va duce la ei. Daca vei avea casa, se poate executa. Daca aia care te cauta sunt chiar pe treaba lor, atunci ajungi la tribunal si se cam termina cu condamnare penala. Poate cu suspendare, nu executare, dar istoricul penal e numai bun ca sa-ti mai gasesti de lucru doar la shaormerie.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

O sa te urmareasca toata viata executori.
Cand apare un venit sau ceva pe numele tau o sa fie executat.
Si cel mai rau:nu o sa mai acces la credite.
Crezi ca poti sa traiesti fara sa te imprunuti la banci pentru o casa, masina, electrocasnice, etc?