| 2P a întrebat:

am un cont si card de Grecia in euro, luna vitoare imi va intra salariul pe el dar eu voi fi in Romania. Deasemenea am un cont in euro deschis si in Romania.
Cum as iesi mai ieftin cu comisionul? Daca ii transfer online din contul din Grecia in cel din Romania? Sau sai scot pur si simplu cu cardul de Grecia de la orice ATM de la noi? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Plateste cu cardul de Grecia la cumparaturi in Romania.
Trasferul dintr-un card in altul, dintr-o tara in alta, te costa atat comisioane bancare, si pierzi bineinteles si la conversia monetara.

Poti scoate cash de la orice ATM tot de pe cardul din Grecia, ca-i comisionul mult mai mic, decat facand transfer intre conturi internationale.

Eu am platit $8 la fiecare extragere de cash de la un ATM din Romania, avand banii pe un card australian.
Pe cand, la transferul bancar din contul australian in cel romanesc, am platit $20. In plus am mai pierdut bani si la conversia monetara de schimbat dolar in leu.

Deci, cel mai avantajos este sa scoti direct lei de pe acrdul grecesc, de la ATM sau cel mai sigur, de la orice banca, inauntru, la ghiseu, ca sa fii sigur ca ATM-ul de la coltul strazii nu are dispozitiv de copiat cardurile si camera video sa-ti vada pin-ul.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai simplu sa platesti peste tot cu cardul. Daca ai nevoie de cash scoti de la ATM