| PlayerE7 a întrebat:

Are cineva idee despre anumite companii mari la nivel global care sa se prefacă ca vor sa investească în start-up-uri dar de fapt ei vor sa le "îngroape"? Tema la economie. Dacă aveți niste exemple reale ar fi ideal.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Doar în zona teoria conspirației.

| RoCkKiD a răspuns:

E o practica comuna ca atunci cand apare un concurent pe un segmet de piata cel mai mare sa isi afirme suprematia si sa se foloseasca de pozitia pe piata pentru a scadea preturile incat cel mic sa isi puna singur lacatul... sau pur si simplu achizitioneaza afacerea sau pachetul majoritar.

Nu iti dau exemple ca aia e tema ta. happy

| PlayerE7 explică (pentru RoCkKiD):

Păi din pacate nu le prea găsesc. De asta am si intrebat?

| RoCkKiD a răspuns (pentru PlayerE7):

O sa-ti dau un indiciu. E o aplicatie pe care tu sau prietenii tai o folositi destul de des (posibil 2). happy

| PlayerE7 explică (pentru RoCkKiD):

Multumesc!