| anonim_4396 a întrebat:

Voi aveți vreun ideal în viață?
Dacă da, care?

12 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Nu l-am descoperit inca.

| NotNamed a răspuns:

#realism

| SingleForOne a răspuns:

Sa promovez pacea in lume, si unirea dintre oameni, si unirea dintre inimile si mintile lor intr-un model unic, unitar, standard.

| DonEduardo a răspuns:

Da. Eu sunt de parere ca nu ar mai trebui sa existe bani si sa fie egalitate. Probabil ca unii vor spune ca nu le-ar placea sa faca troc, insa ce ati spune de societate in care nu trebuie sa platesti?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru DonEduardo):

Ca sa fie egalitate ar trebui sa fie si oameni cu aceiasi mentalitate. Au incercat comunistii asa ceva, dar au dat chix. Lozinca comunista era: Ficare lucreaza dupa puteri si primeste dupa nevoi. In acst fel nici nu s-ar plati.
Altfel ar fi valabila butada: "Cine-i harnic si munceste are tot ce vrea, cine-i lenes si chiuleste are tot asa." Ca sa nu o zic pe cea populara care adunce in discutie niste organe barbatesti.

| DonEduardo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu e adevarat. Trebuia sa platesti si in Comunism.

| DonEduardo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Trebuia sa dai bani atunci cand iei ceva.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru DonEduardo):

Da se platea si in comunism. Eu nu am zis ca ceea ce am prezentat era realitatea. Dar atunci cand s-a gandit o epoca comunista asa s-a preconizat ca va fi cand comunismul va ajunge la cea de mai sus treapta. Dar pana a se ajunge la acest lucru trebuia sa fie "faurit" omul de tip nou, cel care are constiinta comunista. O utopie, este adevarat, dar asta se prevedea.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru DonEduardo):

Sa fie clar: eu nu am sustinut ca in comunism nu se mai platea pentru ce primeai (cumparai). Am zis "primeai" deoarece in Cooperativele Agricole de Productie (La inceput erau Gospodariile Agricole Colective. Stie cineva de ce li s-a schimbat denumirea?) se imparteau produsele dupa cate zile munca aveai, nu contra cost.
Ceea ce am spus eu era doar ceea ce se preconiza pentru viitor.
De altfel in Romania nu era comunism decat doar din punct de vedere al ideologiei folosite. Conducerea de partid spunea ca in Romania "se faureste societatea socialista multilateral dezvoltata" ca ultima etapa a socialismului si din care se preconiza trecerea la comunism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aș vrea prin ceea ce sunt eu să influențez niște persoane în mod pozitiv. Deja fac asta, la nivel foarte mic. De exemplu am reușit să îi fac pe colegii care se joacă jocuri "violente" să joace ceva educativ. Sau prin atitudinea mea mai lipsită de stres în ce privește testele, examenele, am calmat anumite persoane mult prea stresate. Nu e mare lucru, dar încerc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Să ajut cât mai mulți oameni, chiar dacă unii dintre ei nu mă vor răsplati sau îmi vor întoarce spatele, știu că El va aprecia. ❤

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

How did we go
From doing anything to be close
To knowing we should leave, but we don’t
We watched our thing just disappear
Where do we go from here?
https://pastebin.com/wCZvywMY