| Queensisjdne a întrebat:

As vrea sa cumpar un telefon de pe olx si in descriere si in poze spune ca este cumparat de la orange.In ultima poza se vede ca este pe reteaua digi si ma gandesc ca sa nu iau un telefon fake si vanztorul sa minta.Am vorbit cu el si spune ca telefonul este cumparat de liber de la krange fara abonament si spune ca este neverlocked adica poate fi folosit pe toate retelele.Se poate sa cumpar un telefon de la Orange fara abonament si sa platesc cat costa telefonul si sa il pot folosi si pe alte rete cum ar fi digi?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca ai comunicat cu vanzatoru si el spune ca este cum ai descris vezi ca pe olex ala este o chestie am uitat cum ii zice, dar e ceva de genu dai banu cand vine pachetu dar il poti verifica, deci ceva o chestie cu verificare, iar daca ala accepta inseamna ca e asa cum spune, daca spune ca nu atunci lasa-l la jalea ca minte.Nu cumpara nimic daca nu te lasa inainte sa platesti sa verifici.E simplu doara verifici in fata aluia care til aduce, doara pui cartela ta vezi ca functioneaza ai dat banu, daca nu spui nu si aia e tot.Asa am observat ca cei seriosi spun ca da cu vrificare, cine spune fara ala cauta sa traga tepe, minte etc.

| Pool77 a răspuns:

Se poate, daca iti iei telefonul la liber de la Orange, ti-l decodeaza gratis.
Daca are factura, sau macar cutia, pe ea apare logoul Orange, spune-i sa-ti dea poza.

| Queensisjdne explică (pentru Pool77):

Are si cutia si chitanta de la Orange

| Pool77 a răspuns (pentru Queensisjdne):

Atunci te asigur 100% ca e din Orange.
Poti sa mergi pe mana mea.

| Florinelx a răspuns:

Da, se poate! Nu cred că e fake, deoarece se poate ca sa-l cumperi la liber ( așa cum se zice ), și poate merge și pe altele rețele înafara de Orange. Deci... E ceva normal. Funda? Mersi!