| costin007 a întrebat:

bunica mea vrea sa faca un imprumut in banca, ce acte are nevoie pentru a obtine imprumutul?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu poate face datorita varstei pe care o are. Prea putine banci acorda imprumuturi persoanelor de o anumita varsta. Conditia este ca la incheierea achitarii imprumutului, persoana sa aiba cel mult 75 de ani. Ori, bunica ta are deja 73 de ani. Si nu cred ca va putea achita o asemenea suma in 2 ani.

| Simpatic a răspuns:

Banuiesc ca are nevoie de : cupon de pensie, buletin, ceva o factura de gaze, lumina etc si de acolo mai departe in functie de suma pe care doreste daca poate fi imprumutata, deci se verifica daca prezinta garantie sau nu, in anumite cazuri stiu ca este nevoie si de giranti sau ipoteca pe casa, cand cel care imprumuta nu poate din veniturile sale sa acopere ca si imprumut o suma, o suma ce-l depaseste.
Caci una este sa ai pensie 1100 de lei si alta 10.000 de lei si valoarea pe care poti imprumuta in cel de-al doilea caz este mult mai mare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Banca nu dă împrumut bătrînilor, doar celor pîna in 60 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banca ramane cea mai sigura sursa de imprumut. Pui rata lunara FIXA si nu ai probleme ca creste ROBOR. Daca pui rata care fluctueaza atunci azi platesti 340 si peste o luna poti plati peste 400 lei. Nu apela la firme de imprumut precum Provident si alte smecherii. Iti da o dobanda de 200-300%. Plus ca iti vin in fiecare saptamana la usa dupa bani. Cam mare imprumutul pentru pensia bunicii tale. Stiu persoane care au luat rata dar unul si-a pus pensia si celalat salariul. Banca se asigura ca cineva plateste imprumutul. Se asigura ca ai de unde plati. Asa ca trebuie 2 persoane care sa faca imprumutul.

| Speranta12 a răspuns:

Ce pensie are bunica si ce suma vrea sa imprumute?

| costin007 explică (pentru Speranta12):

1200 lei si vrea sa ia undeva la 200-300mil

| Speranta12 a răspuns (pentru costin007):

Adica vrea intre 20.000-30.000 lei?

| costin007 explică (pentru Speranta12):

Daa

| Speranta12 a răspuns (pentru costin007):

Daca nu mai are chiar nicio datorie, maximul pe care l-ar putea lua ar fi undeva pana in 20.000 lei pe 5 ani, cu vreo 300-350 lei pe luna rata. Daca e prea mare rata asta si nu se mai poate intretine din cauza ei, atunci trebuie sa ia un imprumut mai mic. Vorbiti la banca si vedeti. Orice imprumut asa mare pentru pensia ei necesita si un girant. Pentru ce ii trebuie si cat de urgent ii trebuie? Poate iti pot da alte solutii de finantare

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru costin007):

Ce varsta are bunica?