| rumi36 a întrebat:

Salut TPU.
Cam ce vârstă trebuie să ai ca să deții un card de debit?
Eu momentan am 15 ani, pot să-mi fac un card cu numele meu pe el?
Doresc să-mi deschid un cont in valută ca să primesc nişte bani din străinătate(€)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la 14 ani, cu conditia sa ai deja Buletin ca sa deschizi cont in lei legat de un card de debit.
Minorii nu au voie sa detina cont in valuta straina, deci contul de euro il poate face doar unul din parintii tai, pe numele lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De la 14 ani, cu semănătură unui părinte poți avea card de debit

| Hyperion7 a răspuns:

De la 14 ani, din momentul in care ai propriul tau buletin, dar o sa ai nevoie de un părinte sau tutore sa ți-l deschidă pe numele tau.
Problema e că nu cred că îți poți deschide cont in euro, nu știu, poti sa mai consulți pe site-urile băncilor.
Poți citi aici câteva detalii
https://www.bcr.ro/......neri/young

| Ilovedinero a răspuns:

De la 14 ani cu acordul parintilor poti sa iti faci card pe numele tau, eu am card de pe la 10-11 ani si este cel mai folositor lucru caci din orice parte a pamantului as fi pot sa trimit sa primesc bani caci sunt o cheltuitoare inrăita si daca il pierzi poti sa il blochezi ca sa nu ti-o ia altcineva inainte