| Ionicaestecher123 a întrebat:

Salut TPU
Cat as lua pe un teren situat in Vâlcea cu o casă abandonată de 160mp2 + 2-3 anexe gospodărești pe același teren
Teren bun de cultivat cu câțiva copacii și vie
3700mp2 teren + 1000mp2 de pădure deținută pe lângă ăștia 1k mp2 de pădure deschidere la pădurea comunei
Gospodăria împrejmuită cu gard, casa abandonată dar stare decenta
Facilități băgate apa la put, curent electric in curte
Facilități ce nu sunt băgate dar se pot baga, canal pentru rezidiuri + apa potabilă
Locația unde este situat terenul este pe o stradă ne asfaltată de 40m cu inca 3 proprietăți 4 cu tot cu terenul asta, va fi asfaltată în viitor dar e ok nu sunt gropi mari.
Care ar fi range-ul de preț pentru acest teren cu ce conține el?

Sunt șanse ca in viitor sa mai crească prețul? La teren? Daca da in Câți ani și cu cât?
But the way satul/comuna este una ok are dispensar, farmacie, annabella/Diana multe super Market uri, asfalt proaspăt turnat, aeroport și gaze în viitor. Condiții ok

Rog seriozitate și răspunsuri ok de la oamenii ce cunosc

25 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde, în ce localitate, la ce distanță de șosea, la șes, la deal, la munte? aeroport și gaze în viitor. Aeroport? Heliport? Căci un aeroport are nevoie de pistă de câțiva km.
nu sunt gropi mari. Asta este bine, că nu sunt mari.

| Ionicaestecher123 explică (pentru sadrian46):

Deja au început proiectul pentru aeroport laughing
Nu știu ce așa greu de crezut domle dar na ce sa faci
Va fi un aeroport mic pista 1km primul aeroport din Vâlcea și terenul că tot întrebi e la 50m de șosea asfaltată proaspăt fara gropi cu rigole

| sadrian46 a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Deja au început proiectul pentru aeroport. Cine au început?

| Ionicaestecher123 explică (pentru sadrian46):

Doamneeee ce întrebări primăria cine pu
*la mea
Au început sa curete/pregătească terenul/zona să-l curețe

| sadrian46 a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Întreb, fiindcă nu îmi vine să cred. Ai interjecția cu ce aia a mea. Mă bucur că ai așa ceva, ca să ai cu ce să te lauzi. Sper să ai și sânge în instalație, cum se zice. Și ce avioane o să aterizeze acolo? Ce curse?

| relian a răspuns:

laughing tu intrebi pe net ce pret sa pui? De unde sa stim noi preturile de la tine din zona aia?
Ai internet, nu vavd ce intrebi pe aici, baga pe google case, terenuri in zona ta si vezi ce preturi au aia, cauta, suna si vezi cit e pretul final, deci e diferenta intre pretu afisat si pretul de cumparare, se negociaza.

Tu la vilcea eu la cucu bau, preturile is altele logic. Sau tu intrebi pe aici, sa cautam noi pentru tine laughing
Doar sa fie pe aici ceva lume de prin zona ta, care sa si fi vindut, eventual cumparat.
Slabe sanse sa gasesti pe aici pret pentru ce vinzi tu.

Lasa pe sadrian ca ala crede ca aeroportu faceai tu pe terenu tau laughing asta din ce tot intreaba.
Acu te intreaba si ce curse or sa zboare ppe acolo, de parca tu esti sefu zonei stii to laughing

Dar bine ca iai scurtato, ce oameni, faci aeropoert, sau heliport laughing

Ce descrii tu pe aici, de a r fi fost la mine in zona, m-as fi bagat daca era un pret bun.
Vilcea e distanta ani lumina de unde locuiesc eu in RO laughing, suna f bine ce aia colo, casa nu intra in discutie, aia se darima faci alta, terenul ce este bun si cam atit.Padurea cine stie ce padure este, am mai vazut eu asa paduri la unia laughing toate alea amestecate, nu-i un copac bun acolo.

Bine nu zic ca asa ar fi la tine, dar cam asa fac romanii paduri in general de astea mici.

Deci tu trebuie sa cauti acolo pe olex, pe mai stiu eu unde care vind, ii suni, inrebi pretu final, ai idee de teren si casa de exemplu, aproximativ ce ai tu.
Suni altul care are papdure, la fel aproximativ suprafata ta, vezi cit cre, cit lasa.

Asa se face, nu ceri preturi pe net, nu esti aici la supermarket laughing

| Holiday a răspuns:

Adica la Ocnele Mari?

| Ionicaestecher123 explică (pentru Holiday):

Nu Fra
Din Vâlcea dar nu Ocnele mari

| Holiday a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Dupa descriere, nu ramane decat varianta Budesti. Ce mare secret? Ce suprafata are curtea pe care e casa, ca din descriere nu se intelege nimi. Unde e via, unde sunt pomii, in curte, sau alt teren?

| Ionicaestecher123 explică (pentru Holiday):

E tot in curte și ai greșit varianta laughing
Suprafața e specificatahappy uitate atent
3700mp2 și 1000mp2 pădure în total 4700mp2

| Ionicaestecher123 explică:

10k? Pleacă mă de aici
Cine e prost sa de-a cu atât?
Știu I cunoștință care a vândut 2000mp2 cu 220k euro și fără casă fără nimic
Asta cu ce are pe puțin 500k nu știi tu cum se prezintă suprafață că e greu de descris prin mesaj dar n-are cum 10k
Preț pe metru pătrat doar pământ 10-65euro acum depinde de pământ, locație și altele + ce mai e și pe mânat automat ridica prețul

| Holiday a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

"...și fără casă fără nimic"

Daca il cumperi cu intentia de a-ti construi tu casa, e mai avantajos sa fie liber. O casa relativ veche pe teren, a carei renovare/reconsolidare costa aproape cat constructia uneia noi e un minus, nidecum un plus. Din cel putin doua motive. Unul este cheltuielile cu demolarea si eliminarea molozului rezultat, iar altul e ca intai trebuie sa obtii autorizatie de demolare si de abia apoi poti obtine autorizatie de construire pentru noua casa. Adica timp si bani pierduti.

| Ionicaestecher123 explică:

Ce ai pus tu in anunț are de 10 ori suprafața (teren) mai mică decât ce am spus eu. Nu are nici curent bagat, apa nimic
+ că nu ști cum e construita casa poate fi construită fara fier fara nimic, fundație mica și tot făcut la repezeală și cu banii putință pentru al vinde și să fie cumpărat de fraieri
Și nici casa nu e gata

| Ionicaestecher123 explică:

Stai liniștit că da și mai mult
Cine e prost sa de-a cu 10k

| Ionicaestecher123 explică:

Mă frate îmi dai anunț cu o casa de cativa mp2 ( e mai mare casa decât terenul APROAPE) și teren o bucățică mica și comentezi?
Ăla are de 10 ori mai putina suprafață decât am eu deci normal la capitolul teren ar trebui sa iau de 10-12 ori mai mult decât el,
+ că eu am și curent + apa + acces la pădure cu 1000mp2
3700mp teren + 1000mp pădure in total 4700mp
El probabil nu are nici canalizare și va trebui fosa septica de gaze nu mai zic
Deci n-am cum doar 10k pe tot ce am aici

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Stai calm, 10k e absolut ridicol. Ai omis un detaliu esential, si anume la ce distanta se afla cea mai apropiata localitate relevanta? 99% din comunele din Romania sunt moarte. Ma intereseaza distanta pana la o localitate cu un Dedeman, un Carefour, niste banci, stomatologi decenti, scoli pentru copii, LOCURI DE MUNCA... Asa daca ar fi sa ma uit sa vad ce ai zis tu acolo, fara sa le vad si daca as avea o circa de bani cu care n-as avea ce face, ti-as oferi 100.000. M-am uitat la ce exemplu ai dat, ala la 99.500 negociabil, si e net superior la ce ai tu, daca vrei sa te muti sa stai sa faci ceva acolo. N-ai habar in ce hal poate sa te coste un nenorocit de gard.

| Ionicaestecher123 explică:

N-ai sa vezi așa ceva la prețul alahee hee
E ceva ciudat la mijloc daca mă uit mai atent poate îmi dau seama

| Ionicaestecher123 explică:

+ că prima casa e din 2004 are 20 de ani și e veche deci nu știi niciodată ce se poate întâmpla la un cutremur că pe atunci nu se baga fierul de se baga acum + că nu știi dacă e făcut la "economie"

| Ionicaestecher123 explică:

Mă voi uita dar e imposibil 10k la ce am spus eu aștept și alte păreri de la alte pers mai pricepute!

| Ionicaestecher123 explică:

Primul anunt

| Ionicaestecher123 explică:

Uite aici
https://m.olx.ro/......eisDL.html
109k eur pentru 3352 mp2, gard curent, apa și canalizare atât!

-Eu 3700mp2 pământ, 1000mp2 pădure, total 4700mp2
-Facilități băgate apa și curent
-"Ne băgate " sa le spun așa canalizare și gaze
- casa 160mp2
- câțiva copaci pe teren + in pădure destui, vie + 2 anexe gospodărești/spatii de depozitare

Părere? Numai 10k merita? laughing
Asta cere 109k pentru ce oferă și nu e chiar așa wow ce oferă și acum compara cu ce am spus eu și "re-calculeaza prețul"

| Ionicaestecher123 explică:

O dai la întors? Când vezi că nu e cum ai zis tu maxim "10k eur!" Nu pun pentru că deocamdată nu îl vând

| Ionicaestecher123 explică:

Da scuza mă pe mine ai tu ceva experiență în domeniul asta de zici asta?
Aproape 9k de persoane și ăla sunt persoane interesate de acel anunț care s-au uitat nu așa random, măcar dacă ai avea EXPERIENȚĂ!

| Ionicaestecher123 explică:

Ști cum e : "am e un băiat "
"Știu eu pe unul mai ieftin"