| laviniutodinca a întrebat:

Parintii mei s-au casatorit in 1990. tatal meu in 1993 a primit mosterire terenul si casa in care locuim, casa arata mai rau pe atunci nu era tincuita si etc... acum ii pusa la punct si am mai facut inca o casa tot pe acel teren plus o gramada de mici anexe gospodaresti, deci laa divort, si apoi daca face partajul dupa 25 de ani de casatorie mama mea nu va mai primi nimic totul da totul ii va ramane tatalui?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama ta poate primi jumatate din bunurile dobandite pe perioada casatoriei si o despagubire egala cu contributia avuta la imbunatatirile aduse constructiei existente.

| neutrino a răspuns:

Aproape nimic. Partajul se face in primul rand dupa acte!