| Toni_Pungan_2000 a întrebat:

Cunoaște cineva o persoană care cumpără case vechi din lemn sau un expert în domeniu care să o poată evalua?
Am o pivniță din lemn veche de 200-300 de ani și vreau să o vând.

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Pai si casa? Ce sa facă omu cu pivnița dacă el sta la 10km depărtare?

| johnnny123 a răspuns:

1. Ce vrei sa vinzi mai exact? Banuiesc ca pivnita se afla pe un teren si sub o casa. Nu poti sa vinzi doar pivnita fara sa vinzi si restul.

2. Doar pentru ca ceva este vechi, nu inseamna automat ca este si valoros. O pivnita este o groapa in pamant. Daca nu are nimic remarcabil (arhitectura bine conservata, mobilier valoros, o importanta istorica deosebita) va valora exact cat o groapa in pamant.

| Toni_Pungan_2000 explică (pentru johnnny123):

Așa o numesc bunicii mei. Este o de fapt o cladire de 6 m înălțime si 7-8 lungime cu o singură cameră unde țineau anumite lucruri.

| johnnny123 a răspuns (pentru Toni_Pungan_2000):

Deci este o magazie de lemn veche de 200 de ani, care banuiesc ca nu este conectata la niciun fel de utilitati.

Ma indoiesc ca ar avea vreo valoare deosebita, in afara de valoarea lotului de teren pe care este construita.