| tigru18 a întrebat:

Daca parintii mei imi lasa apartamentul prin testament, apartamentul se poate vinde?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Il poti vinde abia dupa decesul parintilor si dupa ce ai facut procedura succesorala, abia atunci esti proprietar al apartamentului.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine mostenitor decat sa pierzi vremea dupa acte acum. O pierzi dupa ce mor pentru ca tot ai de mers

| tigru18 explică (pentru mgtow):

Adica sa-mi faca tata act pe casa inainte sa moara...da, dar prin testament eu stiu ca daca divortez de nevasta nu poate sa-mi ia apartamentul

| mgtow a răspuns (pentru tigru18):

El trebuie sa faca acte inainte sa moara unde zice ca din momentul cand se duce pe apa sambetei tu vei fi proprietar, trebuie sa figureze numele tau ca mostenitor altfel o sa ai de umblat la greu dupa hartii.

| Simpatic a răspuns:

Sigur poti face orice, dar un lucru sa nu cumva sa faci pentru bani si anume daca parintii sunt in viata sa-i lasi pe drumuri! zic asa ca sunt destui dementi care au facut asta...

| Andreeush a răspuns:

Da, poți să faci ce vrei cu el.

| Frank51 a răspuns:

Doar dupa ce faci succesiunea, si nici atunci nu poti daca ai frati, sau sunt si alti mostenitori.

| Panamax a răspuns:

Poti sa-l vinzi doar dupa ce ii ingropi si dupa ce faci succesiunea.
Cei doi care ti-au raspuns au nevoie doar sa-si faca norma de raspunsuri la kg.

| girada79 a răspuns:

Da, pentru că devi proprietar.

| LzzD a răspuns:

Testamentul poate fii atacat de copiii fostului proprietar( adică de fratii tai daca mai ai) sau de parintii acestuia (adica bunicii tai). Dupa moartea parintilor la notariat trebuie dovedit ca nu mai ai frati si ca parintii fostului prorietar(adica bunicii tai au decedat) - dovedit cu doi martori sau cu certificatele lor de deces. Dupa aceea poti sa treci apartamentul pe numele tau si apoi să-l vinzi.