| Escudero_Edy_1997 a întrebat:

de curand am implinit 18 ani si vreau sa plec undeva in strainatate la munca, pentru a-mi strange bani pentru o garsonieră pe la 30.000 €, in Romania nu am nicio sansa sa imi indeplinesc "visul". Ce tara imi recomandati pentru a strange banii cat mai repede? (P.S Nu conteaza ce muncă, poate fi si in agricultură)
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| MagicOneT a răspuns:

Depinde si ce esti dispus sa faci si, bineinteles, ce stii sa faci, daca poti comunica in alte limbi sau daca ai cunostinte intr-un anumit domeniu...

Personal, am auzit de multi care pleaca pe santiere in Germania, Franta sau Olanda, nu e cea mai placuta munca, dar e relativ bine platita (si efortul depus e destul de mare, epuizant uneori) si nu trebuie mereu sa cunosti o limba straina.

Ospatari, tot asa, se cauta cam prin toata Europa de Vest, dar cred ca ar trebui sa stii o limba de circulatie internationala si probabil un curs de ospatar.

In agricultura, Spania sau Italia, dar acolo majoritatea romanilor sunt tratati la propriu ca niste sclavi, nu recomand, salariile sunt mici, se intampla multe abuzuri etc.

Poti incerca sa faci o postliceala, sa te specializezi in ceva ca sa-ti fie mai usor sa gasesti ceva decent.

| Escudero_Edy_1997 explică (pentru MagicOneT):

Multumesc frumos pentru raspuns, eu sincer m-am gandit la Anglia, am auzit ca salarile in agricultura sunt peste 1600£ lunar, ceea ce e wow la ce vreau eu sa fac pe viitor, adica sa-mi iau o garsoniera.

| MagicOneT a răspuns (pentru Escudero_Edy_1997):

De cand cu Brexitul nu prea mai pare o alternativa asa buna Anglia, adica nu prea mai e loc pentru nou veniti (newbie), cel putin asa se aude.

Poti sa gandesti putin mai larg, nu trebuie sa muncesti acolo ca un sclav, dupa sa te intorci si sa-ti cumperi o garsoniera, poti sa te muti definitiv acolo, sa-ti gasesti un job decent si sa reusesti sa cumperi acolo o garsoniera, de ce nu...

Iti respect determinarea si dorinta de a-ti indeplini un vis, de a-ti construi un viitor. Iti doresc mult succes happy

| Escudero_Edy_1997 explică (pentru MagicOneT):

Multumesc frumos, sincer si eu am auzit de ceva probleme cu munca de cand cu brexit-ul, dar multi spun ca se intampla doar in Londra.