| Andy323 a întrebat:

Salut TPU.
Doresc sa infiintez o firma cu sediul la domiciliul meu unde locuiesc cu familia. Nu sunt titularul proprietatii. Activitatea pe care o voi despafura va fi la biroul meu. Exista sansa sa fiu supraimpozitat? Daca da puteti sa imi dati un exemplu? Multumesc

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De ce sa te supraimpoziteze? Supraimpozitarea este o pedeapsa si se face in anumite cazuri. Exemplu: sumpraimpozitarea celor ce au in administrare cladiri de patrimoniu si le lasa in paragina.
La tine faci un contract de inchiriere cu proprietarul (chiar daca ti-e ruda. E cazul fiului meu care are o firma in casa mostenita de sotie. Pentru ca trebuia sa ia fonduri europene si trebuia sa nu aiba nimic avere, n-am trecut casa pe el si el sta cu chirie) si apoi declari sediul social acolo si gata.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

O să plătești impozit cât declari sau mergi pe normă de venit

sau ...de fapt ce "firmă" inființezi?

| Andy323 explică (pentru sierra1):

Srl

| sierra1 a răspuns (pentru Andy323):

Cât vinzi, atâta intră la calcul impozit, minus cheltuieli

| Dintrebare a răspuns:

Buna, dupa ce infiintati firma trebuie sa mergeti sa declarati la directia de venituri. Aveti grija cand faceti contractul de comodat sa specificati suprafata destinata activitatii economice. Impozitul o sa fie calculat pentru suprafata respectiva prin aplicarea unei cote de 2 la suta

| AlbertoMiu95 a răspuns:

Aceeasi ntrebare o am si eu.