| RaduFlorentin34 a întrebat:

Buna ziua. Doresc sa infiintez o firma, dar nu stiu daca sa aleg SRL sau PFA. Voi ce ati recomanda? mentionez ca sunt la inceput, si firma va fi in domeniul marketing-ului. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AndreiGorgo21 a răspuns:

Salut! Din experienta si din ce am auzit la prieteni si cunoștinte care si-au deschis o firma, cel mai bine ar fi SRL deoarece este o forma juridica mai flexibila. Iti recomand sa consulti si https://contabss.ro/infiintare-firma-srl/ ca au un ghid care explica despre documentele necesare si diferenta dintre SRL si PFA. Succes!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te-ai pricepe la marketing, atunci ar trebui sa stii raspunsul.
Parerea mea este sa nu te apuci, daca nu te pricepi nici la lucrurile elementare.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca in firma aia lucrezi singur si o faci de acasa, atunci un PFA este ideal.

Daca vrei sa inchiriezi un spatiu si sa ai angajati, atunci ai nevoie de un SRL>

suntserios
| suntserios a răspuns:

E complicata alegerea si are multe variabile in joc.
Daca vrei acces instant la bani, nu preconizezi cheltuieli multe si nu ai venituri foarte mare atunci pfa e alegerea. Daca exista un prag unde taxele pe pfa devin mai mari decat pe SRL iar acum dupa nou cod fiscal PFA a devenit rentabil in destul de putine cazuri.

Mergi pe SRL daca esti dispus sa ai acces la bani cand se platesc dividente, daca esti dispus sa angajezi contabil si sa te agajezi si tu ca si administrator.

| adryang78 a răspuns:

SRL, un PFA are multe dezavantaje.

| RaduRobertRO a răspuns:

Simplu, depinde cat o sa castigi si cat de complexa e activitatea, varianta simpla e PFA la SOLO: https://www.solo.ro/ref/fdsprl12 si dai doar 89 de lei pe luna, nu te costa infiintarea, dar esti foarte limitat ( nu ai voie salariati, etc. ), daca vrei sa dispui de bani cum vrei tu si nu ai venituri peste 60 de salarii minime pe an, iti faci tot PFA, dar cu un contabil din orasul tau. Altfel faci SRL, iar acolo ai de ales intre cu salariat sau fara, la cel fara dai 16% impozit pe profit si 8% pe dividende la 3 luni.