| Luca77777777 a întrebat:

Salut TPU!
Este normal sa fiu plătit ca nou angajat doar dupa o luna de zile gen (sa ai o luna avans la ei) si dupa sa fiu plătit, adica ați mai auzit treaba asta? Apropo trebuiau sa ma plătească la 2 saptamani acum sunt pe a treia si nada, ce ar putea fi? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normal.
In prima luna pana se fac actele de angajare, pana se depun formele si tot ce este necesar dureaza, iar plata se poate face o singura data in luna, dupa care, se poate regla asa cum sunt platiti toti angajatii din acea firma, sau asa cum scrie in contractul tau.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai, ai vrea sa te plateasca anticipat?
mai intai muncesti si pe urma esti platit

| siriusblack98 a răspuns:

Te ai grabit sa iei de bun raspunsul lui violeta care da toata ziua raspunsuri la misto pe TPU ca sa isi bata joc de oameni. Normalitatea platii unui salariu este in functie de contractul pe care l-ai semnat. Daca in contract data salariului este pe 10 ale lunii, tu puteai sa incepi munca pe data de 9 iar pe data de 10 era normal sa iti plateasca ziua muncita. Daca este pe 1 ale lunii si prima ta zi a fost pe 30/31, din nou, trebuia sa te plateasca pentru ziua respectiva. Doar prin paza si locurile unde se lucreaza cu mult cash se obisnuieste sa iti opreasca vreo 2-4 saptamani de salariu drept garantie. Respectivii bani nu ii mai primesti decat atunci cand pleci din compania respectiva prin demisie. Totusi, in cazul in care aceste garantii nu sunt mentionate in contract, ceea ce au facut este complet ilegal si se rezolva printr o plangere la ITM. Pana sa ajungi acolo te sfatuiesc sa discuti cu superiorul ierarhic si sa ii explici situatia ca sa te lamureasca ( in cazul in care contractul nu te ajuta cu informatii suficiente ).

| mODIN a răspuns (pentru siriusblack98):

Ma bucur ca nu sunt singurul care e putin suspicios legat de ce raspunde Violeta la intrebari laughing

| siriusblack98 a răspuns (pentru mODIN):

Pai din 10 raspunsuri pe care le da violeta, 11 sunt total pe langa subiect.

| ioana748 a răspuns:

Dacă începi pe 1 lanuarie job, vei lua bani în februarie pe ce ai muncit în lanuarie.
Da de obicei pana la primul salariu se așteaptă cam 1 luna jumate. Apoi te reglezi.

| adryang78 a răspuns:

Da, e normal să iei salariul în luna următoare. Peste tot se procedează la fel, ar fi și ciudat să fii plătit înainte de prestarea muncii. Data și modalitatea de plată a salariului sunt trecute în contractul individual de muncă, vezi ce scrie acolo.

| Kiran a răspuns:

Modul de plata scrie in contractul de munca, suma, data platii / platilor si toate detaliile strict legate de viitoare mariri de salariu.

| ArtAlex a răspuns:

Daca plata se face de exemplu pe 15 ale lunii, iar tu ai inceput munca pe 1, sunt 2 variante de plata:
1) iti plateste pe 15 cat ai lucrat (2 saptamani adica)
2) iti plateste pe 15 luna viitoare astea 2 saptamani + luna (practic lucrezi 2 saptamani si o luna si de abia atunci esti platit. depinde cum te-ai inteles cu ei, sau cum nu te-ai inteles, ca vad ca nu stii cum esti platit...)