| Danescu_Daniel_1999 a întrebat:

in cazul in care nu o sa reușesc sa iau bacul care ar fi cea mai buna alegere, adică as putea sa ma înscriu la jandarmi sau academie ceva?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara diploma de bacalaureat nu poti candida la nici o academie si nici la scolile de agenti de politie sau subofiteri, doar la unele scoli postliceale.

| Violleta2022 a răspuns:

Nope! Nici o scoala militara, sau jandarmi nu primesc fara BACul luat.
Cat despre facultati si Academie, ia-ti gandul, ca acolo nu numai ca trebuie sa ai BAC-ul luat, dar trebuiesc note mari la BAC.
Dar nu-ti fa probleme, se gasesc destule joburi la KFC, McDonald, crsma din dolt de strada sau vara la tonetele de inghetata. Asta daca nu te tenteaza munca in constructii sau la agricultura.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai impresia ca poti merge acolo fara bac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Boss, din cate stiu eu (de la o veche prietena care a lucrat acolo) nici macar la KFC nu te primeste daca nu ai bacul luat (cel putin asa era acum vreo doi ani). Iar tu vrei sa urmezi cursurile unei institutii de invatamant superior fara bac? Bravo, barosane, esti tare.

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Nu poti happy

Doar daca mai fac recrutari din civili, dar o sa ramai sub-ofiter toata viata.

| Crush247 a răspuns:

laughing) Daca nu ei bacul nu ai nici cea mai mica sansa la academie si nici la jandarmi.
Ca sa intri la una din cele 2 institutii trebuie sa ai bacul luat si nu mai spun de examene care sunt foarte grele.

| InfoEST a răspuns:

Singura institutie care primeste fara BAC este Politia Locala.