| anonim_4396 a întrebat:

in luna August mi-am facut un cont la Raiffeisen Bank, dar nu am nici un leu in cont pentru ca nu am mai fost sa-mi iau cardul si tot imi vine un mesaj pe telefon ca am de achitat 15 lei 19 zile.

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate atit costă sa ti faci card la ei 15 lei, trebuie sa te duci la bancă si sa intrebi ce este cu suma aceasta, ca de plătit oricum trebuie sa o plătesti, dar măcar sa stii si tu pe ce dai banii sau de ce trebuie sa dai bani, vezi sa nu pună comisioane si sa te "trezesti" peste cîteva luni ca ai la ei de platit 100 de lei. Mergi azi sau mîine si intreabă, ia buletinul cu tine si rezolva ti problemele cu banca nu e de glumit.

| Hammurabi a răspuns:

Trebuie să recunosc că și eu am avut experiențe total negative cu conturile firmei la Raiffeisen. N-are rost să intru în detalii dar nu mi-aș mai face cont la ei nici dacă ar fi singura bancă.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Atunci de ce ti-ai facut cont? Mergi la ei, inchizi contul, platesti datoria si la revedere. Daca amani vizita se va mari si datoria la ei.

| francut a răspuns:

Comisioanele!
Toti uitati de comisioane. Probabil acesta e de intretinerea lunara a contului. Daca ai fi avut bani in cont, iti incasa de acolo. Suma va creste lunar. Mai tarziu si penalizari.

| ShamelessQboy a răspuns:

RFZ, o banca de care trebuie să fugi, te jecmanesc prin toate metodele posibile!

| andreia67 a răspuns (pentru ShamelessQboy):

Nu este adevarat. Daca iti incasezi salariul la ei (sau incasezi bani constant din diverse surse) ai un pachet de servicii foarte OK, cu 2 praguri, de min. 1000 respectiv min. 2000 lei/luna. Eu economisesc astfel cel putin 100 lei/an fata de ce plateam inainte, toate serviciile care le am ma costa fix 0 doar pentru faptul ca rulez min. 2000 lei/luna prin contul curent.

| ShamelessQboy a răspuns (pentru andreia67):

Poate nu stiti ca recent au mărit taxele si comisioanele, au introdus unde nu erau si le-au dublat pe cele actuale.
Eu folosesc si aceasta banca de vreo 7 ani, am o grămadă de bani în depozite la ei si acum imi stric creierii cum sa-i retrag fără să mă jecmaneasca prea mult.

| andreia67 a răspuns (pentru ShamelessQboy):

Nu neg ceea ce spui, am auzit si eu, ideea era ca daca ti-ar intra lunar in cont peste 1000 lei respectiv peste 2000 lei o serie de servicii ar fi gratis. Daca zici ca ai multi bani la ei poti efectiv sa-i rulezi pe aia scoti o suma si o bagi la loc in contul curent. Trebuie sa rulezi astfel 1000 sau 2000 lei lunar.

| andreia67 a răspuns (pentru andreia67):

Am uitat sa-ti spun, se semneaza un contract pentru treaba asta.

| ShamelessQboy a răspuns (pentru andreia67):

Eu sunt client premium de multă vreme la ei, de fapt am fost preluat automat de la citybank care s-a inchis.
Nu prea am acordat atenție la început, deja era mare diferenta intre rfz si city, dar acum au sărit calul!
Eu nu tin la ei valută... De când am vazut ca au mărit comisioanele nu am mai trimis nici un cent in conturile de la ei, si chiar ma gandesc sa ma retrag de tot.