Întrebare recomandată | bobonic a întrebat:

Inrebarea mea este de la ce varsta pot imi fac card de credit, debit, etc?

Răspuns Câştigător
| minz156 a răspuns:

De la 14 ani poti sa-ti faci card de debit. Exista banci (ex. BCR) care au card "junior". Asta inseamna ca cel care detine contul este reprezentantul tau legal (parinte), dar cel care foloseste contul esti tu.
Cu cardul de credit este mai complicat, de aceea trebuie sa fi major pentru a detine unul.

4 răspunsuri:
| Florincrap a răspuns:

De debit, de la 14 ani, cu acordul parintilor, si de la 18 ani, fara acord.
De credit, de la 18 ani.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

De debit de la 14, de credit de la 18.

| LikeABossssss a răspuns:

Pai depinde, debit iti faci 14 ani pentru ca iti trebuie buletin, dar cred ca iti trebuie acordul parintilor, iar carde de credit de la 18 ani.

| Puffaツ a răspuns:

Card de credit (debit) îţi faci de la vârsta de 18 ani, când vei începe serviciul, mai devreme nu poţi!
Aşteaptă!
O zi bună! happy