| Kontakt6 a întrebat:

Salut TPU! Oare cum procedez daca vrea cineva din strainatate sa imi trimita un colet in Romania? Ce curier va prelua coletul si ce detalii trebuie sa ii dau expeditorului? Este posibil sa fie livrat la mine acasa sau doar la posta din orasul in care locuiesc? Multumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din strainatate coletele vin cu posta nu cu curierul, ca-i foarte-foarte scump.
Curierul il poate prelua in Romania, direct din vama, dupa ce trece de ea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

DPD sau dhl sunt curieri care fac livrari internaționale din ușă în ușă spre exemplu. Sau poate folosi serviciul de posta. Depinde cum alege expeditorul și câți bani sunteti dispusi să dati pe transport.

| cristimihailov a răspuns:

Ori platesti tu taxele vamale ori la curier.

| Yordache_Samuel_1994 a răspuns:

Procedura pentru a primi un colet din străinătate în România depinde de curierul care va prelua coletul. Cel mai probabil, expeditorul va avea opțiuni de livrare prin diferiți curieri internaționali, cum ar fi DHL, FedEx, UPS sau TNT.

Expeditorul va avea nevoie de următoarele informații pentru a trimite coletul:

Numele și adresa ta completă în România
Numărul de telefon și adresa de e-mail pentru a ține legătura cu tine și a furniza informații despre livrare
Codul poștal al orașului tău
Unele curieri pot livra direct la adresa ta acasă, alții pot livra la o oficiu poștal sau la un centru de livrare. Dacă expeditorul a ales să livreze prin intermediul unei oficii poștale, va trebui să prezinti un act de identitate pentru a recupera coletul.

Este important să verifici cu expeditorul care este curierul ales pentru livrare, care sunt termenii de livrare și dacă există vreo taxă suplimentară pentru livrare în România.
Dacă ai orice întrebări suplimentare, este recomandat să contactezi direct curierul sau compania de transport pentru mai multe detalii despre procedura de livrare.