| Naavin a întrebat:

Buna tuturor!
Stie cineva daca mi se poate expedia din strainatate, din Statele Unite mai exact, un colet ce contine fire textile pentru tricotat?
Se pot livra astfel de colete in Romania?
Ps. Daca cea care imi trimite coletul plateste transportul in Statele Unite, si il trimite prin posta/curier American, eu mai trebuie sa platesc ceva? De exemplu cine stie ce taxe le mai rasar in minte celor de la posta romana...

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Bineînțeles că se poate, depinde de unde ai cumpărat și ce sumă.

Taxe vamale pe valuarea coletului:
10 Euro: Costul taxelor vamale este "0". Nu se plateste nimic.
150 Euro: Daca coletul nu depaseste 150 de euro, se va plati doar TVA, adica 24%, din valuarea coletului.
150.01 Euro: De la aceasta suma se palateste si taxa vamala plus TVA

Daca coletul se trimite de la o persoana fizica la alta si nu au caracter comercial, adica trimiti 50 de ceasuri, iar valuarea acestora nu depaseste 700 de euro, atunci se aplica o taxa vamala forfetara de 2, 5%, binenteles si TVA.

| Naavin explică (pentru MihaelaDart):

E vorba de un giveaway?
Vreau sa ma inscriu la un giveaway pe Youtube, de aceea eram curios ce legislatie se aplica.
E un giveaway organizat de o persoana fizica, e vorba de fire textile in valoare de aproximativ 500 United States Dollars.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Naavin):

Un premiu, tu nu mai plătești nimic, căci cel care organizează plăteste și livrarea. Doar dacă ai fi cumpărat atunci se aplicau acele taxe vamale în funcție de suma cheltuită.
Succes și să câștigi!

| Naavin explică (pentru MihaelaDart):

Deci atunci pot sa ma inscriu...
Fiindca persoana care organizeaza giveaway-ul spune " livrarea este platita de mine, dar nu sunt responsabila pentru eventualele costuri suplimentare ce ar putea aparea pe parcursul livrarii".
De aceea m-am gandit ce ar putea fi acele costuri suplimentare.
Multumesc pentru raspunsuri!

| MihaelaDart a răspuns (pentru Naavin):

Nu cred ca mai exista alte costuri daca il trimite ca un cadou spre tine. Asta vei stabili in momentul cand vei castiga, sa il puna ca un pachet normal si nr de urmarire ca sa urmaresti unde este pachetul.

| Naavin explică (pentru MihaelaDart):

Multumesc happy
Noapte buna!

| MihaelaDart a răspuns (pentru Naavin):

Cu drag! Noapte buna si tie! happy

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In functie de valoarea coletului se plateste TVA si taxa vamala.
Taxa vamala poate fi cea indicata de MihaelaDart dar TVA este acum de doar 19% din valoarea marfii.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am înțeles, eh am pierdut știrile din ultimii ani de prin România.