| Sami4041 a întrebat:

Salut TPU, unde se inscrie la anaf un contract de închiriere daca apartamentul se află in București dar persoana cu care am încheiat contractul locuiește în Ploiesti?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La Anaf ce este Abaf?

| adryang78 a răspuns:

Se înscrie pe raza administrației fiscale de care aparții. Dacă ești din București, atunci acolo. În orice caz, nu contează de unde este chiriașul.

| Kozi a răspuns:

Acolo unde este apartamentul sau unde locuieste proprietarul. Nu conteaza de unde vine chiriasul.

| DWAtri a răspuns:

Pentru a înregistra un contract de închiriere în astfel de situație, trebuie să luați în considerare următoarele opțiuni:

1. Înregistrarea la sediul Administrației Finanțelor Publice (ANAF): Contractul de închiriere poate fi înregistrat la sediul ANAF din București, întrucât apartamentul este amplasat în București. Persoana cu care ai încheiat contractul poate delega o persoană de încredere să se ocupe de înregistrarea acestuia în numele ei sau să se prezinte personal la sediul ANAF pentru înregistrare.

2. Autentificarea contractului la un notar public: Puteți opta pentru autentificarea contractului de închiriere la un notar public. În acest caz, contractul va fi înregistrat și va fi valabil în întreaga țară, iar persoana cu care ai încheiat contractul poate veni la notarul public din Ploiești pentru a-și autentifica semnătura.

Este important să menționez că acestea sunt sugestii generale, iar informațiile exacte pot varia în funcție de specificul cazului. Recomandăm consultarea unui specialist juridic sau contactarea directă a Administrației Finanțelor Publice și a notarilor publici pentru a primi sfaturi și asistență profesională adaptată situației dvs. specifice.