| iakari a întrebat:

Buna am si e o intrebare daca o persoana a lucrat cu contract la un bar si nu sa mai vrut sa se duc la munca nu sa prezentat la inventar. Si nici nu a fost chemata sa semneze incheierea contractului de munca poate ca patronul sa ii fi incheiat contractul cu litere I(i) Patronul nu i-a spus nimic nici cum ia icheiat contractul. Cum se procedeaza cand patronul vrea sa iti incheie contractul cu litera i trebuie sa te judeci sau poate sa til incheie fara sa stii vei fi anuntat daca contractul tau de munca a fost incheiat cu litera i? daca nu vei fi anuntat cum poti afla cum ai contractul incheiat?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a lipsit nemotivat atunci poate sa-i desfaca disciplinar contractul de munca. Pentru aceasta trebuie ca patronul sa cheme salariatul pentru a da o nota explicativa si apoi sa emita o decizie de desfacere disciplinara a CIM, in baza art.61, alin.1, lit.a) din Codul Muncii(in forma republicata 2011). Daca nu se respecta procedura atunci desfacerea contractului este nula si salariatul poate ataca decizia in instanta si sa o anuleze. Trebuie sa tii seama ca, daca nu s-a prezentat la inventar ca sa predea gestiunea, atunci s-ar putea sa aiba si lipsuri in gestiune si alte necazuri. Numai bine!