| Leonard02 a întrebat:

Salut TPU, vreau sa va intreb voi copii sau cand ati fost copii, in afara de a cere bani de la parinti, cum faceati sa faceti bani? Am 15 ani si am nevoie de o bicicleta noua, deci ce as putea sa fac ca sa castig niste bani in plus? Bicicleta e 5900 lei. FAra sa fac curat prin casa sau sa i au note bune la scoala ca nu functioneaza cu parintii mei. Deci?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu asteptam sa strang bani din ce imi dadeau rudele la sarbatori etc. sau bunicii cand ne mai vedeam de cateva ori pe an. Uneori mai faceam diverse treburi prin casa si imi mai ofereau inclusiv parintii, dar niciodata nu am avut teluri atat de mari precum sa imi cumpar o bicicleta fiindca ar fi trebuit sa strang 20 de ani. Cu banutii aia puteam sa imi cumpar maxim o revista sau o carte, o jucarioara mai ieftina, teluri cat se poate de realiste pentru un copil.Tu tintesti spre ceva irealist, mai ales ca nu ai salariu si o asemenea achizitie e solicitanta inclusiv pentru adultii care au, daramite pentru un copil. Vorbim totusi de 5900 de lei, nu de 59 de lei.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

5900 de lei este o anumita suma, pe care multi dispunem de ea acum ca adulti, dar nu si cand eram copii!
iar daca este sa ma raportez la atunci cand aveam 15 ani, cu siguranta nu aveam ce sa le spun parintilor, cum sa-i rog incat sa imi cumpere un lucru atat de scump, pe vremea aceea oricum nu costa o bicicleta 6000 de lei
cred ca la 13 ani am primit cadou de la parinti un PC, care costa cat bicicleta asta actual, si asta dupa multe staruinte, a trebuit tata sa se imprumute la rude caci ii depasea cu mult salariul de atunci happy
voi oricum marea majoritate a generatiilor actuale nu prea stiti (nu toti, unii doar) sa apreciati banii, iar cei care au parinti patroni, oameni de afaceri, doar bat din palem si valetul le aduce la usa noul model de iphone, cea mai scumpa bicicleta electrica, la 18 ani masina visurilor lor etc
zic eu ca exista diferente in gandire si comportament de la generatia la generatie!

foarte bine ca iti doresti sa lucrezi pentru a iti cumpara un lucru care iti place, ai si dreptul legal de a munci dar in cazul tau cu acordul parintilor, asa cum reiese si din art. 13 (2) codul muncii:

"(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională."

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La varsta ta nu ai drept legal de munca asa ca ocupa te de scoala, si lasa prostiile, o bicicleta nouă costă enorm, vezi asta veche daca mai poate fi reparata si o mai ti 3. 4 ani si cand ai bani iti iei tu de care vrei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

59 de milioane pe o bicicleta esti nebun? Normal ca parintii tai nu vor sa iti cumpere.

| sammie a răspuns:

Nu prea ai altceva de facut. Nu te angaja ca copil (16 ani+) pentru ca vei fii foarte obosit dupa scoala si dupa teme. Le poti spune parintilor sa ti-o cumpere cand este ziua ta de nastere.

| Lupic?27 a răspuns:

Cand eram eu copil nu imi doream biciclete de 6000 de lei si telefoane de 10.000 de lei, deci, nu era nevoie sa imi deschid o afacere la 15 ani ca sa am o bicicleta.

| Leonard02 explică (pentru Lupic?27):

Crezi ca fac parte dintr-o familie de saraci de vreau o bicicleta de 5900 lei?

| Lupic?27 a răspuns (pentru Leonard02):

Pai si de ce nu iti cumpara daca sunteti bogati si va permiteti.

| Lidia09 a răspuns:

Nu-i rău să-ți dorești o bicicletă sau alt ceva. E bine că ai un vis, iar dacă nu o să renunți poate cumva, cândva o să reușești. Cum a spus Dullcat este cam complicat să strângi o asemenea sumă luând în calcul că nu muncești ci doar primești bani de la părinți. Iar dacă ai strânge ce îți dau și bunei sau unele rude tot nu ar fi destul mai ales pe o perioadă scurtă de timp. Poți însă să păstrezi bicicleta actuală până când vei face vârsta de 18 ani, unde deja o să poți să muncești ca să-ți ei o bicicletă.

| VSMarian a răspuns:

Ași putea sa lucrez prin sat sau chiar la munca să-mi pot cumpăra o bicicleta!