| virus2020 a întrebat:

Salut! Trebuie cineva sa-mi trimită din Belgia o suma de bani din ING în Revolut iar din greșeală i-am dat Ibanul pentru lei în loc de cel pentru euro.Intrebarea este dacă se va anula tranzacția și în cât timp aproximativ ii întra banii inapoi în cont? Tranzacția e de tip Sepa

4 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Sunt in proportie de 99% sigur ca nu se anuleaza nimic, doar ca o sa se perceapa o taxa de conversie din euro in lei and that's it. Nu ma intreba cat de mare e taxa pentru ca nu am idee. Cand am facut o astfel de tranzactie mi-a luat daca imi amintesc eu bine vreo 17 lei la o valoare de 760 de lei. In ce priveste tranzactia de tip sepa/non-sepa, toate tranzactiile cu/catre tari europene este de tip sepa. O tranzactie non sepa ar fi Romania-China si invers.

| virus2020 explică (pentru siriusblack98):

Da,e tranzacție sepa și chiar nu-i o problema comisionul, mi-l asum doar ca eu i-am dat IBAN ul cu "RO" și nu cel cu "LT" în față și din cauza asta aveam dubii dacă se mai realizează transferul

| Dragobeta a răspuns:

Deja a trimis banii?
Tranzactia va ajunge la Banca ta. Vor vedea ca nu corespunde contul. Va fi refuzata si returnata. Fiind tranzactii internationale si banci diferite, nu iti pot spune cat dureaza.

| virus2020 explică (pentru Dragobeta):

Da,banii sunt trași din cont de pe 2 martie