| anonim_4396 a întrebat:

trebuie sa trimit cuiva un colet prin posta, cu niste haine. Si habar n-am cum sa fac, trebuie sa fac rost de o cutie? si daca da, de unde? au aia la posta de vanzare? trebuie impachetata? ca nu am mai trimis niciodata un colet prin posta romana. Mentionez ca sunt destul de multe haine, le-am cantarit si au in jur de 5 kg. Si stie cineva cam cat costa? stau in Bucuresti si trebuie trimise undeva prin hunedoara. Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Răspuns Câştigător
| AgentBomboana007 a răspuns:

*Iti trebuie cutie.
*De cutie faci rost de la un magazin, de la o alimentara... vezi u...
*La posta nu au cutii.
*dupa ce ai pus ce doresti in cutie trebuie so o dai bine cu scoci peste tot.
*Pretul nu-l stiu deoarece nu am mai trimis prin posta.
Daca vrei sa trimiti printr-o firma care merge mai repede cum ar fi: Atlassib sau Fancurier, o sa-ti i-a mai mult, dar ajunge cu mult mai repede(2-3-4 zile) fata de posta (peste o saptamana) cum mi-a trimis mie pachet din Valcea pana in Deva.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. O cutie o inpachetezi bine, pui un bilet scris de mana sau printat cu Destinatar (adresa lui) si cu adresa ta, il infoliezi sau il dai cu scoci, te duci la posta si zici ca vrei sal trimiti, cu sau fara plata ramburs, cei de acolo iti vor da un mandat postal sa il completezi.

2. Te duci pur si simplu la Posta Romana si iti explica tot de la a la z.

| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Intreba pe cineva care se pricepe, ori intreaba la posta, te vor ajuta ei.
Peace!

| almirock a răspuns:

Îți trebuie o cutie de orice fel, iar prețul e în funcție de greutate. Să închizi bine cutia cu scotch, cei de la Poșta Română nu sunt foarte gentili cu pachetele!