| Visan_Alex_1996 a întrebat:

Salut tuturor.As doți sa adresez o întrebare exclusiv celor care sunt în cunoștință de cauza, nu am nevoie doar asa de o părere.De curând m-am decis sa merg în Anglia împreună cu o prietena, văzând ca o grămadă de romani se duc în perioada asta acolo la munca.Asa ca am cautat anunțuri pe internet,am tot cautat și intr-un final am găsit o firma de recrutare de prin Sibiu.Bun, acum ii sun și cer mai multe detalii. Femeia îmi spune ca este vorba despre un depozit de produse alimentare și ca salariul este de 1.500 de lire pe luna,salariul se plătește la săptămână.Și mai îmi spune ceva foarte dubios după părerea mea, cazarea acolo și transportul de asemenea pana acolo este asigurat de angajator.Hmm dubios,am stat sa ma gândesc eu. După care am întrebat ce comisioane voi fi nevoit sa plătesc ca sunt conștient ca va trebui, la care duduia îmi spune ca ei își iau de la angajator comisionul și eu voi lua 1.500 de lire fără sa fiu nevoit sa plătesc vreun comision.Hopa iar ceva dubios.Îmi spune ca plecările au loc pe 30 ianuarie și respectiv pe 15 februarie, eu contactand-o astăzi pe la prânz(19 ianuarie).Ma întreabă dacă sunt interesat pentru plecările de pe 30 ii spun ca da și îmi spune ca ma programează pentru ora cu tare vineri.Îmi spune ca trebuie sa am la mine 540 de lei taxa pentru dosar (singurul lucru pe care sunt nevoit sa-l platesc), copie după buletin ultimul act de studii etc.Acum întrebarea mea,știți ceva despre aceasta agenție din sibiu,sau măcar am de ce sa îmi fac griji, după ce mi s a spus telefonic? Mulțumesc!

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

*De la ITM poti afla daca firma si-a incetat sau nu activitatea si daca este autorizata sa desfasoare activitatea de mediere--- ITM-ul nu controleaza corectitudinea firmei fata de clientii sai.
* Fa o cautare pe internet tastand denumirea firmei alaturi de cuvantul "tepari"--- cautarea iti poate oferi surprize.
* Pentru ca dubiile tale mi se par intemeiate ca o alternativa pentru gasirea unui loc de munca iti sugerez sa te duci la AJOFM Sibiu la unul dintre consilierii EURES--- vei primi sfaturi utile. Acum, la acest moment, pe Portalul EURES si pentru lucratorii straini sunt active doar cateva locuri de munca--- vezi detalii ( cu un clik pe fiecare)in link:http://www.eures.anofm.ro/

| KodrutZ a răspuns:

Astia sint niste *** toti, da-i dracului de nenorociti. Daca ei isi iau comisioanele si alte alea de la angajator, atunci ce biserica mamii lor te mai pun sa platesti 540 RON pentru dosar? E IMENS.

| mihai69 a răspuns:

Sună la AJOFM SB și cere detalii despre ei.
http://www.anofm.ro/date-de-contact-pentru-ajofm-sibiu

| alessia5158 a răspuns (pentru mihai69):

Fals! ---AJOFM-ul nu acrediteaza si nu controleaza firme cu acest obiect de activitate.Informatii despre firma din Sibiu se obtin de la ITM Sibiu caci firmele care funtioneaza ca agentii de ocupare a fortei de munca in strainatate se acrediteaza la ITM,
( in baza art.8 lit.e din Legea nr.156/2000, modificata si completata prin O.G. nr.43/2002).

| mihai69 a răspuns (pentru alessia5158):

OK, mulțam de corectare. Știam totuși că e vorba despre o agenție de stat care se ocupă cu ăștia. Ideea e că acolo trebuie întrebat, nu pe TPU sau alte forumuri.
La fel ca și pentru cazări; dacă unitatea de cazare găsită pe nu-ș ce anunț obscur din internet nu e clasificată de ministerul turismului, cui te-ai putea plânge dacă odată ajuns acolo iei țeapă?!?

| alessia5158 a răspuns (pentru mihai69):

Cu placere, Mihai!

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Parerea mea este sa nu te bagi man, chiar nu gasesti un prieten, coleg sau pe cineva sa stai la el cateva zile acolo in Anglia? Ce meserii iti plac? daca stii sa tragi glet sau sa pui rigips te ajut eu, ca salar 300£ primesti in fiecare vineri, timp de o luna, apoi in functie de progresul tau, vei fi platit progresiv cu 50£ mai mult pe saptamana.

| Visan_Alex_1996 explică:

Deci ce mi rămâne mie de făcut?

| mihai69 a răspuns (pentru Visan_Alex_1996):

Păi exact cum a spus colega alessia5158, să te adresezi la ITM SB pentru relații cu privire la firma care te interesează:
http://www.itmsibiu.ro/index.php?page=contact