| sylarbc a întrebat:

Vreau sa cumpăr ceva prin transfer bancar dar nu stiu cum se face. Mai ales ca prin transfer vreau sa platesc doar avansul si restul ramburs. Am inteles ca la banca trebuie sa arat factura proforma dar nu pot sa o tiparesc.Nu pot sa dau doar datele? Trebuie sa mai precizez ceva? Si ce garantie am ca mi se trimite restul produsului? (vreau de la pc garage sau cel.ro)

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-a trimis furnizorul proforma doar pentru avans?
Pentru ca, de ti-a trimis factura pe toata suma, va trebuii sa transferi toata suma, ca altfel nu-ti trimite marfa.
Nu ai nevoie de garantie ca nu-ti trimite marfa, pentru ca, facand transfer bancar, poti sa-i actionezi oricand la Politie, avand dovada platii bancare, ca le-ai trimis banii si nu ti-au trimis marfa.
Ideea este ca, ei vor trebuii sa aduca dovada ca ti-au trimis marfa, odata ce transferul bancar a fost facut si banii sunt deja in contul lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la banca cu datele contului in care vrei sa virezi banii, nu ai neaparat nevoie de factura sau poti merge cu ea pe telefon daca nu ai unde sa o printezi.

Nu ai nicio garantie, cum nu ai la nicio alta comanda online platita cu cardul. Dar totusi nu vb de magazine de la colt de bloc aparute peste noapte.

Oare de ce te complici cu treaba asta si nu iei produsul complet ramburs sau nu platesti cu cardul cum se face in 2019

| sylarbc explică (pentru suntserios):

Nu am card. Primesc salariul cash