| 1Bogdan7 a întrebat:

Am facut comandat de la PC Garage un sistem pe bucati+asamblare si astazi am primit un email cum ca pentru inceperea asamblarii trebuie sa descarc factura proforma trimisa de ei si sa achitez 30% din pret ca avans. Nu am mai comandat niciodata asa si va rog sa ma lamuriti si pe mine ce trebuie sa fac (in email mi-a specificat ca factura are valabilitate 2 zile de astazi incepand). Cum trebuie sa platesc factura proforma? Ce trebuie sa mai fac? P.S: Am ales metoda de plata cu ramburs, daca conteaza cu ceva.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cand faci asemenea comenzi, trebuei in general sa platesti un avans, ceea ce mi se pare corect in cazul de fata, ca sa le confirmi ca esti serios si vei platii comanda.
Deci, o factura proforma este o factura provizorie care se face inainte de cea finala, total normala si legala pentru cazurile astea, care implica montare/asamblare.
Deci, tu trebuie sa printezi factura proforma si sa achiti 30% din valoarea ei, scanand si trimitand recipisa de plata inapoi, la PC Garage. Atentie, plata trebuei facuta in astea 2 zile si recipisa trimisa pana la sfarsitul programului celei de a doua zi, la ei, altfel comanda ta pica.
Plata ramburs se poate face doar la sfarsit, cand comanda iti va fi livrata acasa si va fi doar 70% de achitat, pentru ca cei 30% trebuie achitati acum, de urgenta, daca vrei ca ei sa se ocupe de comanda ta.
Ceea ce ti-au cerut ei, este perfect legal si normal!
Grabeste-te sa achiti cei 30% prin modul de plata stipulat in proforma si trimite urgent la ei recipisa.

| Claudiu1905 a răspuns (pentru Violleta2022):

E corect, dar de ce e secret, nu trebuie specificat ca pentru asamblare platesti un avans? Eu cunosc site.ul si asamblarea se comanda ca orice produs, era foarte simplu sa specifice

| Violleta2022 a răspuns (pentru Claudiu1905):

Nu cred ca-i secret, faptul ca nu au mentionat absolut toate aceste proceduri, nu inseamna ca-i secret, poate au preferat sa dea informatia doar celor care au comenzi cu asamblare si asta doar la momentul in care se decide comanda.
Totusi, nu vad nici un fel de inconvenient aici, ca pretul nu s-a modificat, doar s-a impartit in doua parti, prima parte de 30% fiind obligatia ta sa o achiti cand ai dat comanda, ca ei sa aiba certitudinea comenzii, iar cealalta parte de 70% se achita la livrare.
Sunt contabil de foarte multi ani si avansurile la lucrari mari, sau la cele cu asamblare cat si facturile pro-forma, sunt ceva perfect normale si legale.
Nu inteleg totusi de ce esti atat de suparat, nu este o procedura ilegala, nu ti se cere sa faci nici o smecherie, nu ti se cere nimic in plus la bani, doar banii sa fie impartiti in 2 transe.

4 răspunsuri:
| CatalinVictor1985 a răspuns:

Cuvantul achitez nu cred ca exista dar uite un link ce inseamna factura proforma

http://program-facturi.ro/factura-proforma/

| Claudiu1905 a răspuns:

Poti anula comanda fara explicatii