| uNaturra a întrebat:

Vreau sa imi impozitez castigurile dintr-un website in care eu sunt affiliat.

Din cate stiu impozitul pe profit/dividente practicat in Romania este de 16%. Dat fiind faptul ca eu sunt affiliat unui website strain, lucrand individual fara card de munca mai trebuie sa platesc altceva in plus? TVA, Pensii, Sanatate... etc.

Răspuns Câştigător
| florinflorescu a răspuns:

Ca sa iti raspund pe subiect spune exact ce faci. pentru pfa si ii conditiile sunt aceleasi. dar nu poti fi avocat fara facultate, cum nu poti fi mecanic fara facultate sau cursuri. dar poti fi comerciant fara nici o diploma. intelegi? depinde de ce lucrezi, unele pfa cer studii, altele cer orice curs, altele nu cer nimic.

2 răspunsuri:
| florinflorescu a răspuns:

Salut, nu trebuie sa mai platesti nimic in plus. faci o cerere la anaf cu cat ai castigat, platesti impozitul calculat de ei si gata. succes.

| uNaturra explică (pentru florinflorescu):

Pentru a opta pe PFA, ai nevoie de diploma si studii in domeniul respectiv, altfel nu am cum. As prefera si o concluzie din experienta personala, nu generalizare. Multumesc!

| florinflorescu a răspuns (pentru uNaturra):

Ca sa iti raspund pe subiect spune exact ce faci. pentru pfa si ii conditiile sunt aceleasi. dar nu poti fi avocat fara facultate, cum nu poti fi mecanic fara facultate sau cursuri. dar poti fi comerciant fara nici o diploma. intelegi? depinde de ce lucrezi, unele pfa cer studii, altele cer orice curs, altele nu cer nimic.