| Ghervasuc_Claudiu_1993 a întrebat:

Vreau sa înființez un atelier de confecții metalice și vreau sa știu cât ar ieși pe luna din aceasta afacere acasă (la țara) și cum pot sa vând rapid confecțiile(garduri din fier forjat,porți, balostrazi etc)
O înființez fără fonduri europene!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai comenzi multe si banoase, atunci poti castiga bine.

Important este sa ai lucrari de referinte foarte bune, precum si implicare puternica sa-ti faci publicitate.
Trebuie sa faci poze bune despre lucrarile facute, sa ai mostre de modele gata facute dar si fotografiate, dupa care iti deschizi o pagina pe Facebook si iti incarci pozele.
In presa online de publicitate faci publicitate in continuu (la intervale de 2-3 zile) in care incluzi si link-ul la pagina ta de prezentare pe Facebook (sau alta pagina proprie, separata).

Totodata trebuie sa fii vigilent, sa "vanezi" atat licitatiile, cat si lucrarile noi de constructii (chiar in stadiu de fundatie) si sa-ti prezinti ofertele.

4 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Din fier forjat, se castiga foarte bine. Si la oras. Dar, astea nu poti sa le faci dinainte si sa le vinzi, ci trebuie sa ai comenzi. Pentru ca dimensiunile difera si trebuie sa le faci cum e nevoie pe locul dat.
Fa-ti multa publicitate, mergi la targuri, licitatii, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde cat te implici. Se castiga o gramada de bani din asta happy

| gheorghe699 a răspuns:

De castigat poti castiga mult, singura problema este piata de desfacere.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Trebuie sa iti faci reclama prin pliante color puse in zone de case si anunturi pe internet ca sa poti sa vinzi.
Recomand minim 20.000 de pliante distribuite pe luna cand timpul permite.O sa fie necesar sa investesti in marketing aproximativ 1000 de euro pe luna.