| benybiro112 a întrebat:

Salut TPU! Am 23 de ani si vreau să îmi fac propria afacere (în sudura) si nu stiu cum as putea sa încep, ce trebuie sa fac prima data ca sa am clientela (ce se cauta cel mai mult acum in domeniul metalelor) iertati-ma dacă sunt asa de direct, dar nu stiu de unde sa încep. Sunt tare optimist și ambitios si vreau să ma axez prima data pe Garduri si Porți și balustrăzi. As vrea sa fac o mică firma de inceput sau sa închiriez una. Cum e mai bine prima data? Am apelat si la Fonduri Europene si mi-au acceptat din prima suma de 40.000€ nerambursabili, 100%. Imi puteti da cateva sfaturi în ceea ce vreau sa deschid? Dau funda promit

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci cum crezi, dar eu as face asa, as investii daca este cazul in chestii stricte, si lichidabile. Nu are rost sa inchiriezi un loc foarte mare daca nu il folosesti si banii zboara. Sau in angajati care o sa stea degeaba. Dar intr o aparatura buna care isi face treaba, si o poti vinde usor si fara sa pierzi bani multi da. Mai mult ca treaba pe care o faci e important sa faci multe contracte. De ex dupa ce pleci seara de la munca, poti sa iti aranjezi o intalnire cu proprietArii de santiere, care o sa te plateasca mai putin dar o sa iti dea clienti. Trebuie sa le legi bine ca sa nu cauti o sapt client si doua lucrate, cand termini sa cazi in gol, asta e cel mai rau.
Ce zic e ce as face eu, logic tu o sa faci cum crezi ca e bine, asuma ti riscurile proprii si fa ce poti, bafta

| benybiro112 explică (pentru anonim_4396):

Prima data as inchiria o hala mica unde sa aduc aparatura si strictul necesar! asa m-am gandit si cred ca este cel mai bine, iar legat de clientela, am sa mi
fac promovare peste tot ca sa fie ok. Mai ai ceva sfaturi? cum va trebui sa incep, de unde pot obtine sfaturi legat de proiecte, etc

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intai fa-ti firma, ia toate autorizarile, cumparati aparatura si fa-ti reclama locala in ziarele online sau televiziune alocala, ca sa ai clientela.
In ce privesc fiondurile europene nerambursabile, nu exista fond unde poti sa primesti 100%!
Este evident ca minti sau vorbesti in necunostinta de cauza, mai ales ca vii aici sa ne intrebi de firma, deci nu ai inca una.
La obtinerea unui fond nerambursabil firma trebuie deja sa existe, adica sa fie inscrisa la Registrul Comertului, si sa aiba toate autorizarile de functionare luate, evident ca trebuie sa aiba bani in contul bancar, cam 60% din banii totali ai proiectului iar Fondul european ei iti pot da numai 40-45%.

| benybiro112 explică (pentru Violleta2022):

Salut, zi de zi vorbesc cu cineva de la Fonduri Europene care imi ofera consultanta, iar banii cu ajutorul Domnului îi voi primi curand, firma exista! numele firmei, este! este si inregistrata peste tot. Mai ai ceva sfaturi sa imi dai? cum as putea sa incep prima data?

| Violleta2022 a răspuns (pentru benybiro112):

Nu stiu cu cine vorbesti tu, dar este clar ca face misto pe seama ta, cu atataea minciuni.

Fiindca sunt anumite conditii si proiect pe care trebuie sa le faci INAINTE ca sa ti se aprobe un asemenea fond, iar fara firma DEJA existenta si cu bani DEJA in banca, nimeni nu-ti aproba nimic.

| benybiro112 explică (pentru Violleta2022):

Am observat din prima ca nu vrei sa ma ajuti deloc pe seama asta si ca esti contra, de aceea nu vei primi funda deloc, pentru ca m-am conformat deja cu zeci de persoane, inclusiv fonduri europene si firma am deja facuta si hală, etc! totul este calculat si cu o mentalitate bogata. Aici nu e joaca și copilarii. Dar multumesc pentru mesaje.

| Violleta2022 a răspuns (pentru benybiro112):

Am incercat sa te ajut dar continui sa minti... ba spui ca ai vrea sa-ti faci firma, ba spui ca ai deja firma.
Cand o sa te saturi de mintit, revino sa citesti ce ti-am scris mai sus, ca sa vezi de unde sa incepi si ce trebuie sa faci.

| benybiro112 explică (pentru Violleta2022):

Ce minciuna fată? am spus si am precizat de N ori ca sunt incepator si nu stiu cum sa iau lucrurile si de aceea am nevoie de sfaturi, o hala am, fac rost asta sa fie cea mai mare problema, ce minciuni visezi tu? de ce as avea nevoie prima data dupa ce am hala deja pregatita? aparatura? aia stiu eu ce am nevoie, dar dincolo de astea sunt alte probleme si as vrea sa le aflu

| aditimus a răspuns:

Cel mai simplu si eficient si ce se cauta sunt Porti/Garaje

https://gree-conditions.ru/......nyh-rabot/

| Ariel21 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti faci tu propria firma atata timp cat ai accesat Fondurile Europene. Daca o inchiriezi si ai ghinionul să nu iti,, mearga" firma, atunci ce faci? Rămâi dator statului? Si pentru faza cu,, clientela,, in primul rand iti trebuie promovare pe orice cale: afișe, pliante, pe retelele de socializare si in al doilea rand un pret avantajos atat pentru firma cat si pentru client. Inca un lucru esential e sa studiezi piata indiferent de domeniul in care vrei sa activezi si sa iti cunosti foarte bine concurenții. Un alt aspect de care trebuie sa tii cont este rentabilitatea afacerii pe care vrei sa o faci, daca e profitabila in zona unde vrei sa iti desfasori activitatea sau nu.Mult succes si sper ca te am ajutat! Avem nevoie de antreprenori devotați societății!
Ps. poti discuta cu un consultant financiar pe tema asta, te va lamurii sigur.

| Yoanaana95 a răspuns:

Buna, îmi poți spune si mie cum ai accesat fonduri europene? Si cine te-a ajutat..mersi mult