| Giulio_Constantin_2004 a întrebat:

Salut, vreau sa ma angajez la o firma dar angajatorul imi cere sa ma duc la AJOFM si sa ma inscriu ca si somer neindemnizat. Imi puteti spune va rog ce inseamna asta si de ce trebuie sa ma inscriu?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| NLS a răspuns:

Cum a spus și colegul, statul oferă firmelor un "bonus", daca angajează șomeri.
E foarte posibil ca după cele 6 luni cât ei vor primi niște bani după angajarea ta, sa fii dat afara și sa caute alt fraier.

Nu știu cât spirit civic ai tu, dar acea firma ar trebui reclamata la ITM.

| Simpatic a răspuns (pentru NLS):

Foarte corect ceea ce spui, dar ofera cineva ceva, cuiva, care face aceste reclamatii? ofera statul asta vreunui cetatean roman care are cunostinta de cauza si "sifoneaza" mari evazionisti? in SUA de ce oare, cel de demonstreaza/aduce probe de cazuri de evaziune, primeste atat la % din recuperarea prejudiciului?
Aici de ce nu se poate?

Stii de ce zic asta, pai noi sa facem sesizari si sesizari iar altii stau degeaba in birouri si primesc bani, nu e mai bine sa-si miste fundul pe teren si sa afle singuri sub acoperire cate chestii se fac?
Pentru ca intuiesc ca o sa spui si tu si ceilalti, pe buna dreptate, ca unele cazuri de evaziune nu pot fi demonstrate prin flagrant, aduc si un exemplu, dar pot fi sute de exemple :
Cu totii mergem la frizer este? de cate ori ai primit la frizerie in Romania (tu parca lucrezi in Deutschland sau ma insel?) bon fiscal?
Pe acest principiu se merge, pe acest principiu au functionat din 90 incoace cam toate societatile producatoare de nimic care totusi au adus unora averi mari!
Daca domnii care au scris mare pe masinile de serviciu ANTI-FRAUDA ar fi capabili de ceva, chiar ei s-ar constitui a fi clienti, si in cateva luni am scapa de o parte dintre evazionisti; daca astia sunt evazionisti mici, atunci haide sa-i recompensam pe "sifonari" cu bani atunci cand se recupereaza prejudiciul marilor evazionisti, iti spun eu, unul nu va mai face evaziune in tara asta daca ar fi asa!
Ca romanul s-a nascut sifonar, dar da-i omului niste bani ca isi pierde timpul, cei din institutiile statului, multi doar plimba 2 hartii pe zi si au leafa...de ce omul de rand ar pierde timpul degeaba, neremunerat?

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai prima data cand muncesti in Romania, trebuie sa te inscrii la AJOFM. Sa te treaca statul ca salariat in baza lor de date ( REVISAL ).

| anonim3248 a răspuns:

Ca să ia firma care te angajează ajutor de la stat și să îți dea ție salariu.

| anonim3248 a răspuns:

Caută altă firmă să te angajezi că te va da afară după ce nu mai ia ajutor de la stat pentru tine.